Wody toaletowe męskie

Najpopularniejsze zapachy dla mężczyzn

Perfumy to jedna z kluczowych rzeczy wśród naszych kosmetyków. Odpowiednio dobrane dodają pewności siebie, poprawiają nastrój i stanowią nasz znak rozpoznawczy. Mężczyźni, tak samo jak kobiety, lubią czuć się dobrze z towarzyszącym im przez cały dzień zapachem. Wody toaletowe męskie mają charakterystyczne nuty, które znacznie różnią się od najczęściej występujących w damskich perfumach. Zwykle znajdują się w nich nuty świeże i drzewne (np. cytrusy, drewno cedrowe, drewno gwajakowe) oraz głębokie i aromatyczne (najczęściej są to akordy korzenne takie jak np. kardamon, pieprz lub ziołowe takie jak np. kolendra, bazylia). Rzadziej znajdziemy w nich akordy słodkie lub kwiatowe, ponieważ te są kojarzone w dużej mierze jako kobiece.

Męska woda toaletowa

Woda toaletowa męska zawiera kilka procent olejków zapachowych, zazwyczaj w granicach 5-10%. Jej nazwa pochodzi od francuskiego eau de toilette, czyli w skrócie EDT. Takie stężenie sprawia, że po aplikacji zapach utrzymuje się na skórze zwykle przez kilka godzin, a po tym czasie mogą być wyczuwalne jego pozostałości pochodzące z nut bazowych. Wody toaletowe męskie są najczęściej wybieranymi przez panów typami perfum. Dawniej mężczyźni częściej wybierali wody kolońskie, czyli subtelne i delikatne zapachy o stężeniu na poziomie 3-5% esencji, jednak obecnie są one mniej popularne. Wody toaletowe mogą być stosowane przez cały rok, natomiast jeśli lubisz mieć kilka zapachów polecamy je szczególnie na ciepłe, wiosenno-letnie miesiące. Zapewnią wtedy potrzebne przy wyższych temperaturach uczucie świeżości i orzeźwienia.

Męska woda perfumowana

Woda perfumowana męska ma wyższe stężenie, ponieważ zawiera od 10 do 15% olejków zapachowych. Jej pełna nazwa to eau de parfum, czyli EDP. Jest to doskonały wybór dla panów lubiących mocniejsze aromaty. Wyższe stężenie zapewnia większą trwałość, czyli będą wyczuwalne na skórze przez większość dnia (przy dobrej jakości produktach nawet kilkanaście godzin). Często perfumy są dostępne w dwóch wersjach: słabszej i mocniejsze. Jest tak w przypadku np. Burberry Mr. Burberry, Armani Code czy Calvin Klein Obsessed. Te mocniejsze, czyli wody perfumowane męskie, świetnie sprawdzą się wtedy, gdy potrzebujemy intensywniejszego zapachu. Będą doskonałą propozycją na wieczór lub na chłodne, jesienno-zimowe miesiące.

Jak wybrać perfumy?

Wybór zapachu dla siebie może się okazać trudny. Tak jak w przypadku wszelkich innych produktów kosmetycznych najlepiej sprawdza się tu testowanie. W drogeriach są dostępne testery, które pozwalają zaaplikować aromat na skórę i później obserwować jak rozwija się przez następne godziny. Nie ma sensu decydować się na perfumy wąchając tylko ich otwarcie, początek, czyli pierwsze wyczuwane akordy, gdyż później mogą się pojawić zupełnie inne, które niekoniecznie przypadną nam do gustu. Warto także interesować się tym, jakie składniki zapachowe zawierają Twoje ulubione wody toaletowe lub perfumowane. Dzięki temu będziesz wiedział czego szukać przy kolejnych zakupach.