Dezodoranty i antyperspiranty

Pokazywanie 1 - 34 z 34 przedmiotów

Dezodoranty i antyperspiranty

Odpowiednio dobrany antyperspirant i dezodorant to podstawa pielęgnacji i jedno z ważnych źródeł uczucia komfortu na co dzień zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oba te produkty służą niwelowaniu przykrego zapachu związanego z poceniem się, zapewniając uczucie świeżości. Dezodorant i antyperspirant różnią się jednak znacząco między sobą.

Ładny i przyjemny zapach jest ważny dla każdego i jest pożądany w każdych okolicznościach. Aby cieszyć się brakiem przykrego zapachu oprócz odpowiedniej higieny, niezwykle ważna jest też odpowiednia ochrona dobranym do indywidualnych potrzeb, antyperspirantem, dezodorantem lub blokerem potu.

Na rynku dostępnych jest wiele antyperspirantów, a także dezodorantów. Mamy antyperspiranty w kulkach, kremach, żelach czy sprayu. Dezodoranty występują często w formie sprayu, chociaż możemy je także kupić w innych odsłonach.

Dlaczego się pocimy?

Pocenie się jest zupełnie naturalną i pożądaną reakcją naszego organizmu na zbyt wysoką temperaturę, która ma na celu schłodzenie ciała. Nadmierne wydzielanie potu występują zazwyczaj w połączeniu z aktywnością fizyczną, otyłością, gorączką czy po prostu jak odpowiedź organizmu na bardzo wysokie temperatury podczas upałów.

Dezodorant i antyperspirant – czym się różnią?

Antyperspirant zapobiega łączeniu się bakterii z potem, co przeciwdziała powstawaniu przykrego zapachu. Odpowiada za to głównie chlorek glinu, bardzo często występujący w różnego rodzaju antyperspirantach.

Antyperspiranty blokują też gruczoły potowe przez co zmniejszają wydzielanie potu, zapobiegając tym samy powstawanie mało estetycznych, mokrych plam na ubraniu, które doskonałe widać m.in. na różnego rodzaju materiałach. Odpowiada za to zawarty w antyperspirantach glin, który uszczelnia gruczoły potowe.

Dezodorant z kolei maskuje zapach potu. Może też blokować łączenie się bakterii z potem, ale nie blokuje samego powstawania potu. Dodatkowo dezodoranty często łagodzą i nawilżają skórę. Dezodoranty sprawdzają się bardziej u osób, u których wydzielanie potu jest umiarkowane.

Osoby, które cierpią na bardzo obfite pocenie się, dodatkowo połączone jeszcze z powstawaniem bardzo przykrego zapachu, powinny rozważyć zakup blokerów potu – czyli silniejszych wariantów antyperspirantu.

Antyperspiranty coraz częściej nie zawierają szkodliwych składników

Nowoczesne antyperspiranty i dezodoranty są coraz bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska. Często w swoim składzie nie zawierają potencjalnie szkodliwych i bardzo szkodliwych składników, jak aluminium czy alkohol etylowy. Alkohol etylowy może powodować bowiem zaczerwienienia i podrażnienia. Dodatkowo składnik ten nadmiernie wysusza skórę.

Coraz częściej natomiast pojawiają się takie składniki, jak zdecydowanie lepszy dla naszego organizmu niż aluminium, tlenek magnezu, który doskonale i intensywnie absorbuje wydzielany pot.

Antyperspiranty i dezodoranty są też coraz skuteczniejsze. Wiele z nich wykazuje działanie ochronne aż przez 48 godzin. Chociaż zazwyczaj nikt nie wypróbowuje tak długiego działania antyperspirantu, ze względów higienicznych. Antyperspiranty są też coraz wydajniejsze, dzięki czemu starczają na zdecydowanie dłuższy czas.

Antyperspirant- u kogo sprawdzi się najlepiej?

Antyperspiranty polecane są szczególnie osobom intensywnie trenującym, a także mającym problem z nadmierną potliwością lub przykrym zapachem potu.

Dezodoranty są wskazane dla osób, u których nie występuje silna, nadmierna potliwość lub problem z przykrym zapachem potu.

Skąd bierze się przykry zapach potu?

Sam pot nie ma silnego, ani tym bardziej przykrego zapachu. Przykry zapach pojawia się jednak, gdy wydzielony pot zmiesza się na skórze z bakteriami. Dlatego tak ważna oprócz użycia antyperspirantu czy dezodorantu, jest odpowiednia higiena.

Antyperspirant – jak go używać?

Aby antyperspitant był jak najbardziej skuteczny należy go użyć na umytą i osuszoną skórę pod pachami. Należy przy tym pamiętać, że antyperspirantu nie używamy na podrażnioną lub skaleczoną skórę, żeby nie wywołać stanu zapalnego. Warto również poczekać do wyschnięcia antyperspirantu, żeby nie pozostawił na ubraniu plam i śladów. Są już jednak na rynku również antyperspiranty, które nie brudzą ubrań, jak L’OREAL PARIS MEN EXPERT Shirt Protect Antyperspirant w sprayu dla mężczyzn.

Antyperspirantu używamy zazwyczaj raz dziennie tuż po porannej toalecie, chyba, że w ciągu dnia ponownie zażyjemy kąpieli lub weźmiemy prysznic. Dla odpowiedniej ochrony wystarczy już jedna, cienka warstwa produktu. Dodatkowe mogą wzmagać uczucie lepkości.

Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z antyperspirantu będziemy cieszyć się brakiem przykrego zapachu potu, a także brakiem wilgoci.

Wiele antyperspirantów polecanych jest także dla alergików. Są one łagodniejsze w działaniu niż pozostałe antyperspiranty i nie powodują przykrych konsekwencji w postaci podrażnień.

Ważne jest, aby co jakiś czas zmieniać rodzaj antyperspirantu, którego używamy, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę.

Warto używać antyperspirantu na ogoloną, pozbawioną włosów skórę, bowiem to na nich bardzo często zbierają się powodujące przykry zapach, bakterie.

Są rzeczy, których naprawdę nie warto pożyczać i się nimi dzielić – i do nich właśnie należy antyperspirant, na którym mogą zostać zarówno nasze, jak i drugiej osoby bakterie, co może potęgować powstawanie przykrego zapachu.