Nożyczki fryzjerskie

Pokazywanie 1 - 40 z 40 przedmiotów

Nożyczki fryzjerskie

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie stanowią podstawowe narzędzie pracy fryzjera. To dzięki nim powstają stylowe fryzury. Kolejny etap, czyli modelowanie włosów, jest w dużej mierze uzależniony od dobrego cięcia. Profesjonalne strzyżenie sprawia, że włosy lepiej się układają, co znacznie ułatwia późniejszą stylizację w domu. Niektórzy decydują się kupić je na własny, domowy użytek. Jest to dobry pomysł, jeśli planuje się ich używać do drobnego odświeżania fryzury (np. podcięcia grzywki czy końcówek). Do strzyżenia należy używać tylko nożyczek fryzjerskich, ponieważ inne (np. do papieru) nie mają odpowiedniej ostrości. W efekcie niszczą i miażdżą włosy, przez co włókna mogą się łamać, a końcówki rozdwajać. Dodatkowo takie narzędzie nie może być stosowane do cięcia czegokolwiek innego, ponieważ traci wtedy swoje pierwotne właściwości.

Jak wybrać nożyczki do strzyżenia?

Pierwsza rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając nożyczki do strzyżenia jest materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze są te ze stali nierdzewnej, choć na rynku dostępne są także takie z powłoką tytanową lub ceramiczną na ostrzach. Jest to narzędzie, które stylista trzyma w dłoniach przez wiele godzin, więc musi być wygodne i poręczne. Kluczowe jest dopasowanie rozmiaru. Nożyczki fryzjerskie czy nożyczki degażówki są narzędziem indywidualnym i nie istnieje ich uniwersalny rozmiar. Najczęściej używane są te w rozmiarze od 5 do 6 cali, natomiast ogólna zasada jest taka, że ich całkowita długość nie powinna być dłuższa niż dłoń użytkownika. Ważny jest też układ ramion i oczek. Może on być klasyczny (równe i symetryczne ramiona i oczka), ergonomiczny (układ dopasowany do naturalnego ruchu dłoni) lub offsetowy (ramię od strony kciuka jest krótsze). Dodatkową kwestią jest design – do wyboru są różne wykończenia, kolory, a nawet wzory, dzięki czemu można całkowicie spersonalizować swoje narzędzie pracy.

Do czego służą degażówki?

Degażówki są przeznaczone do cieniowania i teksturowania włosów poprzez ich przerzedzenie. Ich stosowanie ma na celu wymodelowanie pasm. Na ostrzach mają drobne, równe ząbki, które podczas cięcia stopniują włosy obcinając tylko część z nich. Do wyboru są degażówki jednostronne lub dwustronne. Jednostronne obcinają około połowy, natomiast dwustronne około 1/3 trzymanego pasma. Nożyczki degażówki świetnie sprawdzają się do grubych, gęstych i kręconych włosów, które wymagają delikatnego zmniejszenia objętości. Dzięki przerzedzeniu fryzura staje się lżejsza, bardziej podatna na skręt i lepiej się układa.

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która zagwarantuje im trwałość na lata. Po każdym użyciu należy je oczyścić przy pomocy miękkiej ściereczki lub szczoteczki oraz naoliwić. Do naoliwienia wystarczy nanieść po kropli oliwki na ostrza i śrubę łączącą, a następnie kilkakrotnie je zamknąć i otworzyć. Na koniec trzeba je zdezynfekować i wtedy będą gotowe do ponownego użycia. Dodatkowo najlepiej przechowywać je w specjalnym etui, aby nie miały styczności z innymi przedmiotami lub powierzchniami.