Pilniki do paznokci

Pokazywanie 1 - 45 z 92 przedmiotów

Jak wybrać pilnik do paznokci?

Pilnik do paznokci jest jednym z podstawowych akcesoriów używanych podczas zabiegu manicure bez względu na to czy wykonujemy go samodzielnie w domu, czy w salonie kosmetycznym. Nieważne czy wykonujemy manicure klasyczny, żelowy, czy hybrydowy – zawsze musimy go użyć. Czasem nawet nie jednego, a kilku różnych. Wydawałoby się, że jego wybór jest prosty i nie przysparza wielu problemów, jednak są to tylko pozory, ponieważ to jaki stosujemy pilnik do paznokci ma ogromny wpływ na kondycję płytek. Źle dobrany może przyczyniać się do ich rozdwajania i łamania się. Zbyt ostry może być zbyt inwazyjny i uszkodzić płytkę, która potem stanie się miękka i mało odporna na czynniki zewnętrzne, trudno ją będzie także zapuścić.

Wybierając pilniczek do paznokci trzeba więc zastanowić się nad trzema kwestiami. Po pierwsze, do czego ma nam służyć – czy tylko do modelowania krawędzi, czy także do wyrównywania powierzchni płytek. Po drugie, jaką w związku z tym powinniśmy wybrać gradację. Po trzecie, jaki kształt będzie dla nas najwygodniejszy do stosowania na co dzień – może kilka, aby móc je stosować na różne sposoby?

Rodzaje pilników do paznokci

Rodzaj zależy przede wszystkim od tego z jakiego materiału jest on wykonany. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są papierowe pilniki do paznokci, które są tanie, a jednocześnie stosunkowo wytrzymałe. Można je stosować wielokrotnie, aczkolwiek w niektórych salonach kosmetycznych korzysta się z nich jak z akcesoriów jednorazowych. Są odpowiednie zarówno do naturalnej płytki, jak również do pracy z akrylem, żelem czy hybrydą. Mają także bardzo duży wybór gradacji, dzięki czemu można stworzyć małą kolekcję, która spełni niemal każdą funkcję podczas wykonywania manicure. Kolejnym polecanym przez ekspertów rodzajem są szklane akcesoria. Są bardzo delikatne i w pełni bezpieczne nawet dla osłabionych płytek. Ze względu na łagodne działanie służą bardziej do modelowania niż skracania. Trzeci rodzaj, czyli metalowe, niosą ze sobą najwięcej kontrowersji. Kiedyś często stosowane, ponieważ łatwo modelują i skracają płytki, dziś odchodzi się od nich ze względu na to, że mogą naruszać ich strukturę.

Najpopularniejsze gradacje

Gradacja odnosi się do tego ile drobinek ściernych znajduje się na 1 centymetrze kwadratowym. Najbardziej uniwersalna jest gradacja średnioziarnista, czyli 100/180. Można jej używać do pracy z różnymi materiałami. Drugą popularną gradacją jest 240, czyli drobnoziarnista, która pozwala wyrównywać i matowić płytki oraz wygładzać masę żelową lub akrylową. Akcesoria gruboziarniste, czyli te o gradacji 80, działają jak papier ścierny, dlatego używa się ich rzadziej. Trzeba też zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.

Prosty, banan, łódka, a może trapez?

Pilniczki do paznokci mają różne kształty. Prosty jest najbardziej podstawowy i uniwersalny. Pozwala łatwo modelować płytki i nadawać wiele kształtów ich krawędziom. Jest też dobry do ich skracania. Bardzo popularny jest także banan o charakterystycznej, zaokrąglonej budowie. Jego łuki ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych partii paznokci, szczególnie w okolicach skórek. Zaokrąglony kształt świetnie sprawdza się do modelowania paznokci w kształcie migdała, owalnych lub okrągłych. Łódka i trapez stanowią połączenie dwóch wymienionych wcześniej kształtów. Praktycznym rozwiązaniem jest kupno kilku pilniczków do paznokci o różnych kształtach i gradacjach, aby móc się nimi posługiwać w zależności od potrzeb.

Jak dbać o pilniczki do paznokci?

Jeśli w salonie kosmetycznym stosuje się papierowe pilniki do paznokci zwykle traktuje się je jednorazowo. Papier jest trudny w dezynfekcji, ponieważ może się rozkleić i zniszczyć. Alternatywą jest przydzielanie pilników do konkretnych klientek, co umożliwia zachowanie higieny mimo ich wielokrotnego stosowania. Po każdej wizycie należy je wtedy schować każdy osobno tak, aby nie miały kontaktu z innymi przedmiotami. Tak samo należy postępować z papierowymi akcesoriami w domu. Z kolei pilniki szklane i metalowe mogą być bez problemu dezynfekowane, a nawet sterylizowane.