Odżywki do paznokci

Odżywki do paznokci

Są to jedne z najważniejszych produktów do pielęgnacji paznokci. Ich regularne stosowanie jest szczególnie ważne, gdy często wykonujesz stylizację hybrydową bądź żelową, ponieważ te zabiegi mogą przy dłuższym stosowaniu przyczynić się do osłabienia kondycji płytek. Odżywki mogą być stosowane samodzielnie jako kuracja wzmacniająca – wtedy zapewnią dłoniom estetyczny i zadbany wygląd. Najczęściej występują w postaci bezbarwnej, jednak niektóre są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych (np. białym, beżowym, różowym). Zazwyczaj używa się ich tak samo jak lakieru, czyli maluje pędzelkiem równomiernie całą płytkę. Czasem można je spotkać w innych formach, np. w pisaku czy jako krem. Odżywka do paznokci świetnie sprawdzi się także jako baza pod lakier, która chroni płytki przed osłabieniem w wyniku noszenia manicure.

Jakich składników szukać w odżywkach?

Płytki paznokci w większości składają się z białka keratynowego. Pozostałe składniki, czyli około 5%, to wapń, lipidy i woda. Ze względu na ich naturalną budowę to właśnie keratyna najczęściej występuje w odżywkach do paznokci. Dzięki temu uzupełniane są braki, płytki stają się mocniejsze i są bardziej odporne na uszkodzenia. Kolejnym ważnym składnikiem, którego warto szukać jest wapń. Gdy poziom wapnia jest zbyt niski mamy do czynienia z kruchością, zadzieraniem i rozwarstwianiem się płytek. Żelazo zapewnia im odpowiednią twardość, a magnez, cynk i krzem pobudzają je do wzrostu. To niedobór cynku odpowiada za powstawanie charakterystycznych białych plamek. Z kolei ze składników witaminowych istotne są witamina A i witaminy z grupy B.

Odżywka tylko na osłabione paznokcie?

Oczywiście, że nie! Odżywka do paznokci to świetny produkt do profilaktycznej pielęgnacji, który pozwala uchronić przed wieloma problemami i niedoskonałościami płytek. Niestety bywa, że tak jak w przypadku innych kosmetyków, sięgamy po nią dopiero gdy zauważymy, że kondycja płytek uległa pogorszeniu. Warto zmienić ten nawyk już dziś! Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne stosowanie preparatu wzmacniającego, choćby przez kilka dni między wykonaniem kolejnego manicure. Nakłada się go dosłownie chwilę, a schnięcie trwa tylko kilka minut. Jeśli robisz manicure tradycyjny wystarczy stosować tego typu produkty jako bazę ochronną, która wyrówna paznokcie i przygotuje je do nałożenia manicure, a jednocześnie zapewni im wzmocnienie i odżywienie.

Stosowanie odżywki do paznokci

Kiedy je stosować? Jednym z najczęściej wymienianych momentów są przerwy między manicurem hybrydowym. Jak wiadomo, wiele kobiet wykonuje hybrydę bez przerwy, czyli zdejmują jedną i od razu wykonują następną. Raz na jakiś czas warto zaplanować chociażby krótką przerwę i wtedy zafundować płytkom kurację regenerującą, nawet jeśli nie wydają mocno osłabione. Długość kuracji zależy od indywidualnych preferencji. Niektóre produkty są przewidziane do stosowania w określonych cyklach – np. jedno- lub dwutygodniowych. Należy wtedy codziennie malować odżywką paznokcie dokładając kolejne warstwy. Oczywiście schemat postępowania w każdym innym przypadku niż odpoczynek od hybrydy wygląda tak samo. Rekomendujemy wykonywać taką kurację regularnie, np. raz na kilka miesięcy.