Olejowanie włosów to zabieg znany od dawna, jednak w ostatnich latach znacznie wzrosła jego popularność. Wszystkie blogerki i włosomaniaczki rekomendują wprowadzenie go do domowej pielęgnacji. Jak olejować włosy? Opiszemy kilka najpopularniejszych sposobów, które można stosować samodzielnie lub łączyć je ze sobą. Na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie!
Olejowanie włosów na sucho
Na początek najszybsza metoda, z której warto skorzystać, gdy dopiero zaczynasz przygodę z olejowaniem. Jest to olejowanie na sucho. Polega ona na tym, że małe porcje olejku do włosów rozciera się w dłoniach i nakłada na suche pasma. Najlepiej robić to przed myciem, ponieważ po zabiegu trzeba dokładnie umyć włosy. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością kosmetyku, bo trudno będzie się go pozbyć z powierzchni włókien. Pasma należy podzielić na kilka partii, żeby równomiernie rozprowadzić produkt.
Olej można swobodnie nakładać na całą długość włosów, czasem też na skórę głowy, jednak warto wcześniej sprawdzić czy dany olejek jest do tego polecany, ponieważ niektóre mogą podrażnić skórę lub przyspieszyć jej przetłuszczanie. Kiedy włosy będą naoliwione trzeba je dokładnie rozczesać szczotką lub grzebieniem i związać w koczek lub spleść w warkocz. Trzymać olej na włosach należy min. 30 minut, ale klasyczna metoda na sucho rekomenduje pozostawienie go na całą noc i zmycie dopiero rano.
Zalety olejowania na sucho:
- Jest to najszybsza metoda.
- Włosy są suche, więc produkt z nich nie spłynie.
- Łatwo zobaczyć gdzie olej został już nałożony.

Olejowanie na mokro w misce
Olejowanie włosów na mokro to metoda inaczej zwana „rosół”. Polega na tym, że do miski z ciepłą wodą dodaje się wybrany olejek i miesza, aby na wodzie były widoczne oka podobne do tych w rosole. Do jednego użycia wystarczy niewielka porcja olejku, mogą to być dosłownie 1-2 łyżki. Następnie pochylamy głowę i zanurzamy włosy w misce starając się, aby zebrać nimi cały olej z powierzchni wody. Muszą mieć taką długość, aby dało się je chociaż częściowo zanurzyć w wodzie.
Nie jest to więc metoda dla krótkich włosów. Naoliwione pasma odsączamy z nadmiaru wody (najlepiej zawinąć je na chwilę w ręcznik). Następnie warto nałożyć na nie czepek foliowy i ponownie owinąć ręcznikiem, aby olej dokładnie wchłonął się pod wpływem ciepła. Do zmycia olejku potrzebna jest odżywka lub maska, która go zemulguje. Produkt można tylko wmasować i spłukać, można również potrzymać go najpierw na włosach przez 15-20 minut. Na koniec należy je umyć szamponem.
Zalety olejowania na mokro:
- Włosy równomiernie pokrywają się olejem.
- Samo nakładanie oleju na włosy jest prostsze niż w przypadku olejowania na sucho.
- Łatwiej odmierzyć odpowiednią porcję produktu.

Olejowanie z użyciem ciepła
Olejki dużo lepiej wchłaniają się we włosy pod wpływem ciepła. Można więc zmodyfikować którąś z wyżej opisanych metod o zapewnienie im cieplejszych warunków. Przy olejowaniu na mokro wystarczy zawinąć włosy w czepek foliowy i ręcznik – to spowoduje podwyższenie temperatury i łatwiejsze wchłonięcie we włókna. Można także delikatnie podgrzać owinięte włosy suszarką.
Z kolei przy olejowaniu na sucho mamy dwie możliwości:
- Przed nałożeniem na włosy olejek można delikatnie podgrzać (np. w kąpieli wodnej),
- Naoliwione włosy można zawinąć w czepek i ręcznik, po czym lekko podsuszyć suszarką do momentu, gdy olejek zacznie się w nie wchłaniać.

Jak często olejować włosy?
Przyjmuje się, że najlepsze rezultaty można osiągnąć wykonując olejowanie 1-2 razy w tygodniu. Częstotliwość zabiegu trzeba dostosować do częstotliwości mycia włosów oraz do ich rodzaju. Jeśli pasma są bardzo zniszczone można zafundować im intensywną kurację regenerującą przeprowadzając zabieg przy każdym myciu. Można go także wykonywać zamiennie z maską, którą podobnie jak olej trzyma się na włosach dłużej niż kwadrans.
Jeśli wykonujesz całonocne olejowanie włosów może się okazać, że wykonywanie zabiegu raz na tydzień będzie wystarczające. Gdy zauważysz poprawę kondycji i wyglądu fryzury możesz spróbować zmniejszyć jego częstotliwość. Frazy pasujące do wpisu: metody olejowania włosów, pielęgnacja włosów i skóry głowy, o czym pamiętać przy olejowaniu włosów, czas trzymania oleju na włosach, działanie oleju na włosy, dobór oleju do porowatości włosów, jaki olej do włosów niskoporowatych, włosów średnioporowatych, włosów wysokoporowatych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać olej do rodzaju włosów zapraszamy do innych artykułów:
Olejki do włosów – rodzaje i metody stosowania
3 domowe zabiegi na włosy, których warto spróbować