Pielęgnacja włosów w domu może być bardzo łatwa i przyjemna. Domowe zabiegi na włosy zwykle nie wymagają wiele przygotowań, a produkty do nich często mamy pod ręką. Przedstawiamy kilka pomysłów na domowe zabiegi na włosy – zainspiruj się, spróbuj, a Twoje włosy szybko się odwdzięczą!
Olejowanie
Olejowanie włosów to jedna z najpopularniejszych metod domowej pielęgnacji włosów. Olejki działają zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz włókien, dzięki czemu zapewniają im kompleksową pielęgnację. Mogą je wzmocnić, odbudować uszkodzenia, nawilżyć przesuszone włosy, wygładzić pasma, które mają skłonność do puszenia się. Olejki mają wszechstronne działanie i zwalczają wiele problemów jednocześnie. Najważniejszy jest ich trafny dobór do rodzaju włosów, a przede wszystkim do ich porowatości. O rodzajach olejków, porowatości włosów i metodach olejowania pisaliśmy w tym artykule.
Jak wybrać olejek?
Wybór olejków do włosów jest bardzo szeroki. Początek przygody z olejowaniem może wymagać cierpliwości – nie zawsze od razu trafimy na olej odpowiedni dla naszych włosów, dlatego trzeba go zmieniać i testować inne w razie potrzeby. Wśród popularnych olejków warto wymienić m. in. kokosowy, lniany, jojoba, macadamia, arganowy. Można je ze sobą swobodnie łączyć tworząc mieszanki lub skorzystać z gotowych olejków do włosów.
Jeśli nie jesteś w stanie rozpoznać jaki masz typ włosów wykonaj prosty test na porowatość. Umieść swój włos w szklance z wodą i po 5-10 minutach sprawdź gdzie się znajduje. Im bardziej zbliży się do dna, tym wyższą ma porowatość.
Laminowanie
Laminowanie włosów pozwala osiągnąć efekt tafli na włosach, tzw. glass hair. Laminowanie domyka odstające łuski włosów i świetnie je wygładza, dzięki czemu pasma stają się błyszczące i proste. Są też odporne na puszenie i plątanie się. Zabieg można wykonać profesjonalnie w salonie fryzjerskim, jednak popularna jest także domowa wersja zabiegu z użyciem żelatyny lub galaretki. Laminowanie włosów daje doraźny efekt, więc poleca się stosować je od czasu do czasu, np. na ważne okazje, kiedy chcemy, aby fryzura była piękna i lśniąca. Należy jednak uważać, by nie stosować zabiegu zbyt często, ponieważ włosy mogą stać się wysuszone i matowe w wyniku zbyt dużej dawki protein.
Jak zrobić?
Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny lub galaretki w 3 łyżkach gorącej wody tak, by nie zostały w niej żadne grudki. Woda ma być gorąca, ale nie wrząca, ponieważ wtedy można się poparzyć. Trzeba odczekać trochę, by masa nieco ostygła i zgęstniała, a później dodać do niej łyżkę odżywki do włosów lub wybranego olejku. Mieszankę należy równomiernie rozprowadzić na włosach nakładając ją dłońmi pasmo po paśmie. Lepiej nie aplikować mieszanki bezpośrednio u nasady włosów, ponieważ może to dać efekt przetłuszczenia włosów. Na koniec należy zwinąć włosy w koczek, owinąć je czepkiem lub folią spożywczą i ręcznikiem. Po 40-45 minutach dokładnie spłukać mieszankę i wysuszyć włosy. Efekt jest spektakularny!
Peeling skóry głowy
Peeling skóry głowy działa tak samo jak peeling twarzy i ciała, czyli złuszcza martwy naskórek. Skóra głowy łatwo może się przeciążyć. Codziennie nakładamy na nią różne kosmetyki, osadza się na niej kurz i inne zanieczyszczenia. Mało który szampon jest w stanie ją złuszczyć i wygładzić, szczególnie jeśli zawiera składniki takie jak m. in. silikony i siarczany. Peeling skóry głowy pozwala:
- Usunąć martwe komórki naskórka,
- Usunąć sebum, kurz, osady i resztki kosmetyków,
- Wspomóc walkę z łupieżem i przetłuszczaniem się skóry głowy,
- Pobudzić cebulki i przyspieszyć wzrost włosów,
- Dodać włosom lekkości i objętości.
Na rynku są dostępne gotowe peelingi do skóry głowy, aczkolwiek można je zrobić też z domowych składników. Wystarczy do porcji szamponu dodać 2 łyżki fusów kawy, drobnoziarnistego cukru lub wybranej glinki w proszku. Peeling należy wykonywać regularnie, najlepiej dwa razy w miesiącu.