Kolor włosów wyblakł, a u nasady pojawiły się widoczne odrosty? Zwykle w tym momencie udajemy się na wizytę do fryzjera. Jeśli nie mamy takiej możliwości rozwiązaniem jest domowa koloryzacja włosów. Jak farbować włosy? Przeczytaj dokładnie nasze wskazówki, a będziesz w stanie samodzielnie wykonać zabieg w awaryjnej sytuacji.
Co jest potrzebne do zabiegu?
Do koloryzacji potrzebna jest farba i oksydant. Oksydant utlenia farbę, dzięki czemu pozwala pigmentom wniknąć w głąb włosów i nadać im kolor.
Poza tym niezbędne będą profesjonalne akcesoria, dzięki którym odmierzysz i nałożysz produkty: miseczka do koloryzacji i pędzel do nakładania farby. Podczas farbowania musisz założyć rękawiczki jednorazowe, a ciało i odzież możesz okryć peleryną fryzjerską. Dodatkowo do zmycia pozostałości farby ze skóry przydatny będzie specjalny płyn.
Wybór farby i oksydantu
Jeśli farbujesz włosy od jakiegoś czasu na taki sam kolor wybór odcienia będzie dla Ciebie stosunkowo łatwy. Jeśli jednak nie masz pojęcia jaki wybrać, możesz poradzić się Twojego fryzjera.
W przypadku domowej koloryzacji lepiej nie podejmować próby radykalnej zmiany koloru, raczej odświeżyć go, ewentualnie delikatnie zmienić tonację lub skupić się na pofarbowaniu odrostu.
Do wyboru masz farby trwałe i półtrwałe – jak wskazuje nazwa z farbami trwałymi osiągniesz trwalszy rezultat. Farby półtrwałe dają efekt maksymalnie do 24 myć. Najlepiej wybrać znany produkt o wysokiej skuteczności taki jak np. Wella Koleston Perfect.

Kluczowy jest też dobór oksydantu do farby. W naszej ofercie są dostępne oksydanty w małych pojemnościach polecane do domowej koloryzacji. Im niższe stężenie, tym delikatniejsze działanie na strukturę włosów:
- 3% – umożliwia zmianę odcienia o 1 ton, służy do pogłębienia koloru lub nadania refleksów
- 6% – stężenie najczęściej stosowane, umożliwia rozjaśnienie o 1-2 tony oraz dowolne przyciemnienie (pod warunkiem, że kolor bazowy jest jasny), dobrze pokrywa siwiznę
- 9% – umożliwia rozjaśnienie o 2-3 tony, służy do rozjaśnienia bez wcześniejszej dekoloryzacji, jednak jest dość inwazyjne
- 12% – umożliwia rozjaśnienie o 5-6 tonów, należy go ostrożnie używać, aby nie zniszczyć włosów
Podstawowe zasady koloryzacji w domu
- Jeżeli podejmujesz się samodzielnego farbowania niezbędne jest zrobienie testu uczuleniowego 48 h przed zabiegiem. Test możesz wykonać na niewidocznym paśmie włosów oraz na skórze po wewnętrznej stronie łokcia.
- Dokładnie zapoznaj się z ulotką, szczególnie ze sposobem użycia produktu, żeby wiedzieć jak farbować włosy daną farbą. Większość farb nakłada się na suche, niemyte włosy, jednak niektóre należy aplikować na włosy wilgotne.
- Pamiętaj, że nie każda farba będzie w stanie rozjaśnić włosy, więc jeśli podejmujesz się rozjaśnienia włosów już farbowanych należy wybrać farbę o działaniu rozjaśniającym.
- Uważnie dobierz oksydant – zbyt wysokie stężenie w przypadku ciemnych włosów może skutkować niepożądanym żółtym odcieniem, natomiast zbyt niskie w przypadku odcieni blond może nie być w stanie dobrze rozjaśnić włosów.
- Jeżeli masz siwe lub częściowo siwe włosy pamiętaj, żeby sprawdzić czy dana farba pokrywa siwiznę.
- Bardzo ważna jest pielęgnacja. Dbanie o włosy przy pomocy kosmetyków do włosów farbowanych pozwoli długo cieszyć się jednolitym kolorem.

Jak farbować włosy?
Przygotowanie
Na początek musisz zabezpieczyć ciało i odzież oraz przestrzeń, w której będziesz wykonywać koloryzację. Przygotuj zegarek do odmierzania czasu i załóż rękawiczki ochronne. Następnie przygotuj mieszankę koloryzującą.
Do miseczki nałóż odpowiednią ilość farby i oksydantu zachowując dokładne proporcje podane na opakowaniu. Miseczki fryzjerskie do mieszania farby mają w środku miarkę, która ułatwi Ci odmierzenie produktów. Możesz do tego użyć także wagi kuchennej.
Farbowanie
Przygotowaną mieszankę od razu nakładaj na włosy. Czekanie może spowodować, że zajdą w niej niechciane reakcje chemiczne. Najpierw aplikuj ją na włosy u nasady (dosłownie na kilka centymetrów), aby pokryć odrost. W tym celu dziel włosy na sekcje szpikulcem przy pędzlu do farbowania.
Następnie odczekaj zalecany czas wskazany w instrukcji i nałóż farbę na całą długość włosów. Możesz zrobić to pędzlem, możesz też pomóc sobie dłońmi lub poprosić kogoś o pomoc. Dokładnie pilnuj czasu trzymania mieszanki na włosach. Jeżeli włosy są zniszczone, porowate, mają rozdwojone końcówki farba będzie szybciej wnikać we włosy, co może spowodować niepożądany efekt końcowy, dlatego należy obserwować jak włosy reagują. W przypadku farbowania odrostów pamiętaj, że skóra głowy emituje ciepło, co również przyspiesza działanie farby.

Zmycie
Na koniec mieszankę trzeba dokładnie zmyć. Najpierw zwilż włosy odrobiną wody i masuj je do uzyskania piany. Dopiero potem zacznij dokładnie spłukiwać farbę. Musisz to robić do czasu, gdy woda będzie zupełnie czysta.
Następnie możesz (ale nie musisz) umyć włosy szamponem. Koniecznie jest natomiast zastosowanie odżywki, która domknie łuski włosów – najlepsza będzie do tego odżywka zakwaszająca. Gotowe – możesz cieszyć się jednolitym, lśniącym kolorem włosów!