Wraz z pandemią i przymusowym siedzeniem w domu wzrosło zainteresowanie świadomą pielęgnacją włosów. Niezależnie od tego, czy włosy są proste, falowane, czy kręcone, odpowiednia pielęgnacja poprawia strukturę pasm i zabezpiecza je przed zniszczeniami. Jeśli twoje włosy należą do kategorii loków i chcesz, aby ich skręt był bardziej zdefiniowany i trwały, koniecznie przeczytaj o tym, jak powinna wyglądać dobra pielęgnacja kręconych włosów.
Które kosmetyki będą dobre dla moich kręconych włosów?
Zanim postanowisz kupić sobie produkty do pielęgnacji, musisz ustalić, czy twoje włosy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate. Inaczej mówiąc, zastanów się nad kondycją twoich pasm. Jeśli są suche, zniszczone, mają tendencję do puszenia i ciężko się je rozczesuje, najpewniej należą do kategorii włosów o wysokiej porowatości. Im kosmyki są w lepszej formie, tym niższa jest ich porowatość.
Przy próbowaniu nowych kosmetyków dobrze jest zacząć od małych ilości, aby uniknąć niechcianych zniszczeń. Szczególnie istotne jest to przy włosach cienkich, które bardzo łatwo jest nadmiernie obciążyć. Odżywki i maski najlepiej jest nakładać na długość włosów, aby nie ryzykować podrażnieniem skóry głowy. Wyjątkiem są tzw. co-washe, czyli odżywki, które mają jednocześnie funkcję myjącą.
Podstawowa pielęgnacja, czyli jak odpowiednio myć włosy?
Od porowatości zależy nie tylko dobór kosmetyków, ale też metoda mycia. Rozróżniamy kilka sposobów na mycie głowy i włosów. We „włosowym” slangu używa się skrótów, i tak litera „M” oznacza mycie, a litera „O” – odżywkę.
Metoda OMO oznacza użycie odżywki przed i po nałożeniu szamponu. Ten sposób pozwala chronić włosy przed działaniem kosmetyku myjącego, który jest przeznaczony do oczyszczenia skóry głowy. Koniecznie pamiętaj o tym podczas mycia i nie nakładaj szamponu na długość pasm — wystarczy im spływająca piana. Do metody OMO dobrze jest starannie wybrać odżywkę (lub dwie różne), której działanie będzie zgodne z zachowaniem równowagi PEH.
Oprócz kolejności użycia kosmetyków pielęgnacja kręconych włosów wymaga też skupienia się na innych aspektach. Są to drobne zmiany, jednak często przynoszą świetne efekty już przy pierwszym myciu. Spłukiwanie włosów z głową w dół skutecznie unosi pasma u nasady i ułatwia dokładną pielęgnację. Istotny wpływ na kondycję włosów i ich skręt może mieć także pozbycie się standardowego ręcznika na rzecz bawełnianej koszulki.
Zapomnij też o zwykłej suszarce i przestaw się na używanie dyfuzora. On skutecznie podbije skręt i ochroni twoje pasma przed działaniem wysokiej temperatury. Jeśli zależy ci na podkreśleniu skrętu, rozczesuj włosy na mokro i używaj do tego odpowiedniej szczotki, lub grzebienia.

Kosmetyki bez szkodliwych substancji
Podstawowym krokiem w dążeniu do zdrowych, pięknych włosów jest rozważne wybieranie kosmetyków. Muszą one mieć odpowiedni skład, który nie będzie szkodził pasmom. Jakich składników najlepiej unikać?
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy szampon, odżywka, lub serum, którego używasz, nie zawiera pozycji Alcohol Denat, Alcohol, SD-alcohol, SD-alcohol 40, Isopropyl Alcohol. Te składniki nadmiernie wysuszają włosy, przez co pasma są bardziej podatne na wypadanie.
Zgubny wpływ na skręt mogą mieć zawarte w szamponach silikony. Mocne silikony dają natychmiastowy efekt gładkich i lśniących włosów, jednak jest to tylko powierzchowne działanie. Tak naprawdę oblepiają pasma tworząc barierę dla składników odżywczych — w środku włosy są suche.
Mimo złego wpływu na kondycję włosów silikony mają też dobre strony. Chronią one włosy przed urazami mechanicznymi i niszczącym działaniem wysokiej temperatury. Silikony są dopuszczalne w pielęgnacji kręconych włosów tylko jeśli znajdują się w składzie masek, odżywek, lub kosmetyków, które zabezpieczają końcówki włosów.
Stylizacja kręconych włosów
Pielęgnacja kręconych włosów to nie tylko używanie szamponu i odżywki, ale także odpowiednio rozbudowana i dobrana stylizacja włosów. Tak jak produkty myjące i odżywiające, tak i kosmetyki do stylizacji należy dobierać według zasad równowagi PEH.

Przy kręconych włosach warto zainwestować w odżywkę bez spłukiwania, piankę, lub krem do włosów (podkreślający skręt), a także produkt, który utrwali fryzurę — np. żel. Na koniec stylizacji dobrze jest wmasować we włosy kilka kropli wybranego olejku. Pozwoli to uniknąć efektu sklejonych, suchych pasm i sztywnej fryzury.
1 myśl na “Pielęgnacja kręconych włosów — od czego zacząć?”
Komentarze zostały wyłączone.