Olejki do włosów to jedne z najbardziej wszechstronnych kosmetyków do włosów. Mogą poprawić ich kondycję, przywrócić im zdrowy wygląd, pomóc w stylizacji. Jak wybrać olejek do włosów? Skorzystaj z naszych porad, a na pewno to zadanie stanie się łatwiejsze.
Rodzaje olejów
Wśród naturalnych olejów wyróżnia się oleje nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Różnią się one zawartością kwasów tłuszczowych. Oleje nasycone (np. masło kokosowe i kakaowe) mają więcej kwasów tłuszczowych nasyconych i mają też bardzo małe cząsteczki, które wnikają głęboko w strukturę włosa. Oleje jednonienasycone (np. macadamia i ze słodkich migdałów) mają trochę większe cząsteczki i są częściowo wnikające. Z kolei oleje wielonienasycone (np. lniany, słonecznikowy, z pestek winogron) mają największe cząsteczki i nie wnikają w głąb włosów, zostają na ich powierzchni. Włosy zniszczone i problematyczne potrzebują przede wszystkim cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie polubią się z olejami nasyconymi.
Porowatość włosów
Olejek do włosów musi być dobrze dobrany do ich rodzaju. Tutaj bardzo ważna jest ich porowatość.
Porowatość określa jak układają się łuski na włosach. Jeśli łuski ściśle przylegają – włosy są niskoporowate, jeśli są lekko odchylone – włosy są średnioporowate, a jeśli mocno odstają – mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi.
Włosy niskoporowate są zwykle proste, gładkie, często grube i ciężkie, wyglądają zdrowo, nie kręcą się ani nie puszą, a jednocześnie są oporne na stylizację. Najlepiej sprawdzą się do nich olejki: słonecznikowy, lniany, rycynowy, palmowy, babassu, masło kakaowe, masło shea.
Włosy średnioporowate są osłabione, brakuje im blasku i nawilżenia, lekko się falują i mają skłonność do puszenia się w reakcji na wilgoć. Można także miejscami obserwować, że rozdwajają się lub łamią. Jest to najczęściej spotykany typ włosów. Najlepiej sprawdzą się do nich olejki: jojoba, macadamia, marula, lniany, ze słodkich migdałów, słonecznikowy, z pestek dyni.

Włosy wysokoporowate to włosy bardzo zniszczone, najczęściej po intensywnych zabiegach fryzjerskich, np. farbowaniu, rozjaśnianiu, trwałej ondulacji lub zbyt agresywnej stylizacji termicznej. Włosy są bardzo wysuszone, łamliwe, suche i szorstkie, tzw. „sianowate”. Nadmiernie puszą i elektryzują się, mogą mieć tendencję do wypadania. Często mogą to być włosy kręcone. Najlepiej sprawdzą się do nich olejki: awokado, z pestek winogron, z wiesiołka, konopny, z orzechów włoskich, z pszenicy, z nasion owocowych (np. maliny, porzeczki, truskawki).
Niektóre olejki są uniwersalne i mogą być stosowane do włosów o różnym stopniu porowatości, np. olej arganowy.
Jak używać olejku do włosów?
Oto kilka sprawdzonych metod stosowania olejków do włosów. Pamiętaj jednak, że w wyniku stosowania kosmetyków do pielęgnacji na włosach tworzy się dodatkowy film. Takie działanie mają np. silikony. Wtedy niezbędne jest, aby przed olejowaniem umyć włosy szamponem oczyszczającym.
Olejowanie przed myciem
Olejek nakładamy równomiernie na włosy (najlepiej wilgotne) przed ich myciem na około 30-60 minut. Tutaj przyda się popularna metoda olejowania włosów na mokro w misce. Na ostatnie 20 minut można dodatkowo nałożyć ulubioną maskę oraz owinąć włosy w czepek i ręcznik. Potem dokładnie myjemy włosy. Olejek można też zastosować jako kurację całonocną, a włosy umyć rano.
Po myciu na wilgotne włosy
Olejki najlepiej stosować, kiedy włosy są wilgotne, ponieważ wilgoć pomaga im się wchłonąć. Po myciu, a przed stylizacją najlepiej aplikować olejki na włosy od połowy ich długości, aby nie obciążyć fryzury oraz nie przyspieszyć jej przetłuszczania się.
Na suche włosy
Nałożony na suche włosy olejek pozwoli wykończyć fryzurę, wygładzić włosy i dodać im blasku. Olejek można nosić ze sobą w torebce i stosować w ciągu dnia podobnie jak jedwab do włosów.

Gotowe olejki do włosów
Na rynku dostępnych jest wiele gotowych olejków, które często są mieszankami kilku olejów. Tak jest w przypadku znanego i cenionego olejku Wella SP Luxe Oil, który łączy olejki arganowy, jojoba i migdałowy. Olejek arganowy jest bardzo popularnym składnikiem ze względu na swoje uniwersalne działanie. Znajdziemy go np. w Londa Velvet Oil lub L’Oreal Mythic Oil. Niektóre marki opierają swoje produkty na jednym drogocennym oleju, np. Macadamia lub Moroccanoil. Czyste oleje świetnie sprawdzające się zarówno do pielęgnacji włosów, jak i twarzy oraz ciała znajdziesz w ofercie Nacomi. Dla szukających egzotycznych i rzadziej spotykanych olejów na polskim rynku warto polecić linię Matrix Oil Wonders.