Rozjaśnianie włosów, niezależnie od ich bazowego odcienia, jest zabiegiem dość inwazyjnym, który w mniejszym bądź większym stopniu może naruszać ich strukturę. Szczególnie jeśli chcemy przejść z czarnego koloru do blond – wówczas musimy liczyć się z tym, że będzie to dla naszych kosmyków naprawdę dużym wyzwaniem. Z tego powodu zmianę koloru najlepiej jest przeprowadzić w profesjonalnym salonie fryzjerskim pod okiem eksperta. Zdecydowanie łatwiej rozjaśnia się jasne włosy, a także te, które nigdy nie były farbowane. Wówczas bez obaw możemy podjąć się koloryzacji na blond w domowym zaciszu. Kiedy rozjaśniamy czarne włosy warto przygotować się na to, że będzie to proces zdecydowanie trudniejszy i wieloetapowy, a często także rozciągnięty w czasie. Ponadto zabieg przy takim bazowym odcieniu, wykonywany samodzielnie w domu, może nie przynieść pożądanych rezultatów. Jak rozjaśnić czarne włosy?
Jakich efektów możemy się spodziewać podczas pierwszego rozjaśniania?
Niemożliwe jest osiągnięcie odcienia pięknego blondu podczas jednego zabiegu rozjaśniania farbowanych czarnych włosów. Wymaga to kilku podejść, a każde z nich będzie obciążało strukturę kosmyków. Pogorszenie kondycji to nie jedyny efekt koloryzacji czarnych włosów. Innym rezultatem jest uzyskanie po pierwszym farbowaniu zamiast pięknego blondu, kolorów: pomarańczowego, marchewkowego, rudego bądź brązowego. Taki efekt należy zawsze brać pod uwagę przy tego typu zabiegach.
Ze względu na to, że rozjaśnianie czarnych włosów, które były farbowane na ten ciemny odcień przez wiele lat, jest procesem wieloetapowym, to po pierwszym zabiegu, jeśli wykonujemy go w domowych warunkach, warto jest odczekać jak najdłużej na kolejne farbowanie. Chodzi o to, aby włosy miały czas się zregenerować. Odstęp miedzy pierwszą a drugą koloryzacją może trwać nawet do miesiąca.
REKLAMA
Czy na pewno warto rozjaśniać czarne włosy?
Rozjaśnianie czarnych farbowanych włosów na blond może być zabiegiem dość inwazyjnym, po którym kosmyki mogą się łamać i puszyć. Dlatego przed koloryzacją warto przyjrzeć się ich strukturze. Jeśli są bardzo zniszczone, należy odłożyć farbowanie na inny czas, aby najpierw poprawić kondycję włosów.
Jak rozjaśniać czarne włosy i czym wykonać ten zabieg?
Produktem, który rozjaśnia włosy aż o 9 tonów jest kosmetyk marki Lisap (dostępny tutaj). Jest to profesjonalny rozjaśniacz w pudrze o innowacyjnej formule. Po produkt ten często sięgają osoby, które szukają remedium na nieudaną koloryzację. Przed użyciem kosmetyku warto dokładnie zapoznać się z ulotką, aby przeprowadzić zabieg tak, żeby zagwarantował nam jak najlepsze rezultaty. Produkt Lisap w swoim składzie ma śladowe ilości amoniaku. Oprócz właściwości rozjaśniających, zapewnia kosmykom także odżywienie. Warto pamiętać, że dekoloryzator działa różnie w zależności od struktury włosów. Włosy niskoporowate są bardziej odporne na działanie takiego produktu, podczas gdy wysokoporowate rozjaśnią się szybciej.
Długość trzymania dekoloryzatora na włosach zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także od kondycji włosów. Dlatego ten czas powinniśmy dobierać indywidualnie do naszych potrzeb. Warto też kontrolować stan i kondycję włosów podczas dekoloryzacji.
Mocniejsze i słabsze rozjaśnianie
Innym produktem do dekoloryzacji włosów jest L’oreal Professionnel Efassor (dostępny tutaj), który pomaga usunąć sztuczne pigmenty ze struktury włosów, a także pozbyć się niechcianych refleksów. Jego działanie nie jest bardzo mocne, bo rozjaśnia włosy o maksymalnie 2 tony, a także pomaga usunąć z kosmyków resztki kosmetyków.
Na tak rozjaśnione włosy można spróbować nałożyć farbę do włosów lub powtórzyć koloryzację rozjaśniaczem, ale jeśli robimy to w domowych warunkach, w odstępie minimum tygodnia.
Innym produktem, po który warto sięgnąć jest rozjaśniacz Wella Professionals Blondorplex (dostępny tutaj), który oprócz efektu zmiany odcienia włosów nawet o 7 poziomów, zawiera także kompleks chroniący ich włókna, przeciwdziałając uszkodzeniom włosów, a także neutralizując ciepłe tony. W celu kompleksowej pielęgnacji włosów warto połączyć go z maską wzmacniającą Wellaplex No. 2. Produkt ten jest drugim etapem zabiegu rekonstrukcji wewnętrznych wiązań we włosach, który doskonale je wzmacnia lub odbudowuje.
Jak rozjaśnić czarne włosy? O tym należy pamiętać
Rozjaśnianie czarnych włosów jest zabiegiem dość… nieprzewidywalnym, dlatego jeśli mamy farbowane kosmyki to zdecydowanie lepiej jest oddać się w ręce profesjonalistów, którzy opowiedzą nam, jak będzie wyglądał zabieg, a także jakich dokładnie efektów możemy się po nim spodziewać.
Czarne farbowane włosy są pełne ciemnych pigmentów, które bardzo trudno jest usunąć z włosów. Ważny jest odpowiednio długi odstęp czasu między rozjaśnianiem. Farbowanie włosów dzień po dniu może skutkować ich połamaniem lub po prostu zniszczeniem, a nawet wypadnięciem. Po każdym rozjaśnianiu należy używać fioletowego szamponu do włosów rozjaśnianych i blond lub płukanki, aby zneutralizować żółte odcienie. Do rozjaśniania włosów najlepiej wybierać tylko naprawdę wysokiej jakości, profesjonalne produkty, które swoim składem nie zniszczą kosmyków.
Zregeneruj włosy po zabiegu rozjaśniania
Przy zabiegu rozjaśniania warto jest zadbać również o odpowiednią pielęgnację, aby pozostawić kosmyki jak najmniej zniszczonymi, a także aby maksymalnie je odżywić. Wiele osób używających rozjaśniaczy dodaje do nich maskę do włosów lub dwie do trzech łyżek miodu, aby nieco osłabić działanie kosmetyków, a przy okazji odżywić włosy.
Po każdym etapie rozjaśniania włosów należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. W tym celu należy używać specjalnych masek do włosów farbowanych lub blond, które dogłębnie odżywią i zregenerują kosmyki, a także zadbają o ich odpowiednie nawilżenie. Można sięgnąć np. po kremową maskę Schwarzkopf Bonacure Color Freeze (dostępną tutaj) Dzięki kwaśnemu odczynowi pH pozwala ona zatrzymać kolor w strukturze włosów. Zmniejsza ona także łamliwość włosów oraz nadaje im elastyczność, przeciwdziała ich puszeniu oraz odbudowuje kosmyki po zabiegach chemicznych.
Innym produktem jest Intensywna maska do włosów Schwarzkopf BlndMe All Blondes. Produkt ten zapewnia intensywną pielęgnację włosów, szczególnie tych rozjaśnianych, farbowanych i delikatnych. Ponadto dogłębnie odżywia i nawilża dodając kosmykom gładkości i blasku. Doskonale odbudowuje i nadaje także miękkości.
Neutralizator żółtych odcieni
Kolejnym kosmetykiem, po który warto sięgnąć po zabiegu rozjaśniania włosów, jest specjalny szampon, który pomoże zneutralizować żółte odcienie. Tego typu produktem jest Wella Invigo Blonde Recharge (dostępny tutaj). Nie tylko delikatnie oczyszcza kosmyki, ale także ochładza kolor, a także lekko go rozjaśnia. Pomaga także zadbać o odpowiednią miękkość i blask.
Niezależnie od sposobu rozjaśniania włosów i metody, którą wybierzemy, bazowy czarny kolor jest odcieniem niezwykle wymagającym. Warto brać pod uwagę, że efekt po pierwszej koloryzacji może nie być tym wymarzonym i będziemy musieli powtarzać zabieg. Należy przy tym uzbroić się w cierpliwość i przeprowadzać każdy etap zmiany odcienia z dużą uważnością tak, aby nie zniszczyć włosów. W tym celu najlepiej jest oddać swoją fryzurę w ręce profesjonalistów. Każdorazowo po wykonywanym rozjaśnianiu należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, regenerację i nawilżenie włosów, aby zapewnić im doskonałą ochronę. Dbanie o włosy, szczególnie te farbowane, warto, aby stało się naszą codzienną rutyną. Tylko systematyczna pielęgnacja zapewni nam ochronę przed kruszeniem i łamaniem włosów podczas intensywnego rozjaśniania.