„Jesteś tym, co jesz” – to powszechnie znane porzekadło, może wydawać się oklepane i nudne, ale jak często przekonujemy się na własnej skórze, jest niezwykle trafne i prawdziwe. Pierwszy raz tego stwierdzenia użył w 1923 roku Victor Lindlahr. Zdrowa dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie i kondycję, ale również na nasz wygląd zewnętrzny, w tym wygląd włosów. Jak witaminy wpływają na wygląd i prawidłowy wzrost włosów?
Zdanie „Jesteś tym, co jesz” jest zawsze aktualne
Hasło „jesteś tym, co jesz” jest zawsze aktualne. Prawidłowa dieta i suplementacja (w tym witaminowa) jest niezbędna przy układaniu zdrowego planu żywieniowego i jest ważnym elementem dbania o nasze zdrowie i wygląd, w tym o wygląd naszych włosów.
Od najmłodszych lat nasze organizmy powinny być wzmacniane witaminami, mikro- i makroelementami, a także innymi składnikami odżywczymi. Wiele osób jest uczonych zdrowych nawyków żywieniowych już w dzieciństwie. Niestety nie wszyscy. Jeśli ta cenna wiedza nie została nam przekazana w domu, to zawsze możemy nadrobić zaległości już w dorosłym życiu.
Skupmy się na głównym bohaterze tego bloga – włosach
Włosy są naszą ozdobą oraz wizytówką. Świadczą też w dużej mierze o kondycji organizmu – włosy zdradzają stan naszego zdrowia i to, jak dbamy o siebie. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że niemal każdy z nas pragnie mieć piękne włosy. Nie zawsze jednak udaje się nam osiągnąć taki efekt. Pomimo szczerych chęci nasze włosy bez witamin nigdy nie będą wyglądały tak dobrze, jak wtedy, gdy pieczołowicie dbamy o to, co ląduje na naszym talerzu.
Oprócz odpowiedniej diety dbanie o włosy warto również wzbogacić o pielęgnację zewnętrzną, bardzo dobrej jakości kosmetyki dostępnymi na Trena.pl. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków jest potrzebne, aby cieszyć się pięknymi włosami przez długi czas. Regularna pielęgnacja profesjonalnymi kosmetykami nie tylko pomoże nam uzyskać ten efekt, ale również poprawi kondycję włosów.
Jak pielęgnować włosy, aby wyglądały zdrowo?
Wielu z nas spotkało się zapewne z problemów typu: przetłuszczające się, wypadające, łamliwe czy przesuszone włosy. Zadajmy więc pytanie: dlaczego nasze włosy borykają się z takim problemami?
Biorąc pod lupę przekrój włosa, widzimy, że składa się on z rdzenia, kory włosowej i osłonki. Idąc dalej z: łodygi i korzenia, który znajduje się w środku mieszka włosowego, i który jest zakończony cebulką połączoną z brodawką włosa. To właśnie brodawka jest przekaźnikiem wszelkiego rodzaju substancji odżywczych (w tym witamin) z organizmu do włosa. Im bogatszą mamy dietę, tym więcej składników odżywczych trafia właśnie m.in. do naszych włosów.
Witaminy na włosy – czyli dieta a włosy
Tak jak wspomniano na wstępie, ogromne znaczenie dla włosów ma sposób żywienia. Jeżeli nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały, możemy mieć pewność, iż odbije się to negatywnie na naszym wyglądzie, w tym na kondycji naszych włosów.
Witaminy na włosy to witaminy z grupy B, a także A i E oraz minerały: miedź, cynk, krzem czy aminokwasy, są bezpośrednio odpowiedzialne za kondycję naszych włosów.
Kluczowa jest tu witamina B w postaci biotyny, która jest niezbędnym elementem, z którego kształtuje się włos i określa się jego jakość i kondycja.
Wpływ diety na nasz organizm to system naczyń połączonych, gdzie destabilizacja lub niedobór składników odżywczych, prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji mających wpływ na jakość włosa.
Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, w naszej diecie powinno znaleźć się bogactwo warzyw i owoców. Najwięcej substancji odżywczych i witamin posiadają owoce i warzywa o zielonej, pomarańczowej i żółtej barwie.
Cenne dla włosów wartości, czyli witaminy na włosy, minerały i fitozwiązki, znajdziemy m.in. w: marchwi, dyni, brokułach, fasoli, brzoskwiniach czy bananach.
Witaminy na włosy – gdzie konkretnie można znaleźć cenne wartości odżywcze i witaminy?
Witaminy na włosy, a także cenne minerały kryją się w owocach i warzywach:
- Witamina A – zielone liście ( szpinak, jarmuż)
- Witamina C – pomarańcze, kiwi, borówki i inne owoce
- Cynk – migdały, sezam
- Witamina B5 – płatki owsiane
- Żelazo – pestki dyni, grzyby
- Krzem – kasza jaglana, brązowy ryż
Jeżeli chcemy, aby nasze włosy były gęste, zdrowe i mocne należy jak najczęściej sięgać po wyżej wymienione produkty i dodawać je do codziennych posiłków.
Użyj blendera do przygotowania zdrowego koktajlu dla włosów
Wiemy już zatem w jakich produktach możemy znaleźć cenne dla naszego organizmu wartości odżywcze, więc nadszedł czas na kolejne pytania – ile czasu musimy poświecić, aby stworzyć takie posiłki i jak je przyrządzić?
Najlepszym i najprostszym sposobem na wprowadzenie do diety cennych wartości są koktajle. W szybki i wygodny sposób, wrzucając odpowiednie składniki do blendera, możemy w prosty sposób stworzyć najlepszy dla siebie koktajl, który dostarczy nam moc witamin i zdrowych wartości odżywczych do organizmu.
Taka forma jedzenia ma wiele zalet:
- Dzięki temu, że składniki są rozdrobnione organizm przyswaja je praktycznie natychmiast.
- Każdy koktajl jest na bazie wody – najcenniejszego skarbu, jaki daje nam „Matka Ziemia”. Żadna dieta nie przyniesie spektakularnych efektów, jeżeli nie zadbamy o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.
- Posiłki przygotowujemy szybko, wygodnie i wedle własnych upodobań.
Witaminy na włosy – znajdziemy je w pysznych i zdrowych koktajlach
Poniżej przedstawiamy Wam kilka prostych i sprawdzonych przez nas przepisów, na szybkie i wartościowe koktajle. To zaledwie kilka minut z naszym nowym „kumplem” blenderem i na efekty nie będziecie musieli długo czekać. Wasze włosy szybko Wam się za to odwdzięczą. I skóra też. 😊
Koktajl zielony
- 1 banan
- 1 szklanka liści szpinaku
- Sok z polowy cytryny
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka pestek dyni
Koktajl fioletowy
- 1 szklanka jagód
- banan
- 1 szklanka jarmużu
- 2 łyżki siemienia lnianego
Koktajl pomarańczowy
- 1 dojrzałe awokado
- 1 szklanka mleka sojowego lub jogurtu
- 2 marchewki
Koktajl różowy
- 10 dojrzałych malin lub truskawek
- 1 banan
- Pół szklanki orzechów włoskich
- 150 ml wody
Koktajl żółty
- 1 szklanka soku jabłkowego
- 1 banan
- Pół szklanki świeżego ananasa
- Sok z połowy cytryny
Oczywiście to tylko promil możliwości, jakie macie, więc śmiało łączcie produkty, aby wybrać najlepszy dla Was smak. Pamiętajcie jedynie o tym, że tak przygotowany koktajl najlepiej jest wypić rano, w porze śniadaniowej.
Pamiętajmy jeszcze o jednym!
Zwłaszcza teraz, latem, chrońmy nie tylko skórę używając kremów z filtrem, ale i włosy – używając profesjonalnych produktów z filtrami UVA-UVB.