Peeling to niezbędny element pielęgnacji skóry, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Peeling do twarzy oraz peeling do ciała powinien znajdować się w każdej łazience. Systematyczne złuszczanie skóry przynosi jej same korzyści, ponieważ wygładza ją, wyrównuje koloryt, usuwa niedoskonałości, zapewnia lepszy wygląd i większą trwałość makijażu. Peeling przygotowuje także skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych – przyspiesza procesy regeneracyjne, pobudza krążenie krwi i ułatwia wchłanianie kosmetyków.
Rodzaje peelingów
Zadaniem peelingu jest złuszczenie martwego naskórka. Peelingi kosmetyczne dzielimy na kilka rodzajów w zależności od sposobu ich działania:
- Gruboziarniste – najczęściej są to peelingi do ciała, które zawierają np. kryształki cukru, zmielone pestki owoców lub łupiny orzechów
- Drobnoziarniste – zawierają mniejsze drobinki peelingujące, mogą być stosowane w pielęgnacji ciała i twarzy
- Enzymatyczne – wzbogacone o enzymy roślinne (najczęściej owocowe, np. z papai i ananasa), są to peelingi do twarzy przeznaczone do pielęgnacji cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień
- Gommage – to peeling mieszany (peeling enzymatyczny i peelingi mechaniczne), który łączy właściwości peelingu enzymatycznego i mechanicznego, ponieważ nakłada się go jak maskę, a po kilku minutach ściera suchymi dłońmi (tzw. gumkowanie)

Peeling do twarzy a peeling do ciała
Musimy pamiętać, że skóra twarzy znacznie różni się od skóry reszty ciała. Jest znacznie delikatniejsza, często cieńsza i wrażliwsza na czynniki zewnętrzne, przez co łatwiej występują na niej podrażnienia. Złuszczanie skóry twarzy powinno więc odbywać się za pomocą łagodniejszych kosmetyków. Podczas gdy do ciała można śmiało stosować peeling gruboziarnisty, do twarzy najlepiej wybrać peeling z mniejszymi drobinkami ścierającymi. Drobnoziarnisty jest polecany do cery normalnej, mieszanej, tłustej, natomiast enzymatyczny do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej. Wspólna dla peelingów do twarzy i ciała jest zalecana częstotliwość stosowania – najczęściej 1-2 razy w tygodniu.
Złuszczanie skóry w salonie kosmetycznym
Podstawową różnicą między złuszczaniem skóry w domu a u kosmetyczki jest to, że w salonie kosmetycznym możemy wykonać peelingi chemiczne twarzy. Najczęściej bazują one na kwasach owocowych, kwasie trichlorooctowym, mlekowym czy glikolowym. Działają głębiej niż zwykłe peelingi stosowane w domu, dzięki czemu zapewniają silniejsze złuszczanie skóry. Kosmetyczka może nam także zaoferować zabieg mikrodermabrazji, czyli mechanicznego złuszczania naskórka przy pomocy głowicy diamentowej lub korundowej. Mikrodermabrazja świetnie sprawdzi się do usunięcia drobnych blizn potrądzikowych, zaskórników i rozszerzonych porów, przebarwień i spłycenia zmarszczek. Do cery wrażliwej dobrym rozwiązaniem jest peeling kawitacyjny, który do złuszczania wykorzystuje ultradźwięki, a jednocześnie pobudza mikrokrążenie i dotlenia skórę.
Jeśli chodzi o peelingi do ciała w gabinecie kosmetycznym, zazwyczaj stanowią one etap wstępny zabiegów pielęgnacyjnych. Najpopularniejsze są zabiegi wyszczuplające i ujędrniające takie jak np. body wrapping, które pomagają wygładzić skórę, wymodelować sylwetkę i zredukować cellulit. Zabiegi pielęgnacyjne ciała bardzo często połączone są z aromatycznymi zapachami, np. czekolady, czerwonego wina lub owoców. Tego typu zabiegu pielęgnacyjne możemy wykonać też samodzielnie w domu wykorzystując kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Pomysły na domowy peeling do twarzy i ciała
Peeling do twarzy
W domu można samodzielnie wykonać różne peelingi ze składników, jakie zazwyczaj mamy w kuchni. Przykładami domowych mieszanek złuszczających do twarzy są peelingi migdałowe, owsiane i owocowe.
- Peeling migdałowy: Należy wymieszać 1 łyżeczkę drobno posiekanych migdałów (można zastąpić orzechami włoskimi), 2 łyżeczki jogurtu naturalnego i łyżeczkę miodu. Całość dokładnie ucieramy i mieszankę wmasowujemy w skórę twarzy.
- Peeling owsiany: 3 łyżki zmielonych płatków owsianych zalewamy ciepłą wodą i zostawiamy na 10 minut do napęcznienia. Następnie mieszamy z łyżką miodu i łyżeczką soku z cytryny, a następnie nakładamy na skórę.
- Peeling owocowy (enzymatyczny): Kawałek ananasa, papai, kiwi lub jabłka miksujemy na jednolitą papkę i cienką warstwę nakładamy na 15 minut na skórę twarzy. Można stosować owoce pojedynczo lub mieszać je ze sobą.
Peeling do ciała
Do ciała najpopularniejszy jest peeling kawowy lub cukrowy. Oba przepisy można łączyć ze sobą tworząc peeling kawowo-cukrowy. Jeśli dodamy kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, pokruszone liście mięty lub cynamon dodatkowo nadamy mieszance odprężający zapach.
- Peeling kawowy: Należy wymieszać około pół szklanki odsączonych fusów z kawy z 2-3 łyżkami oliwy z oliwek i wmasować w ciało, szczególnie zwracając uwagę na problematyczne partie (np. dotknięte cellulitem).
- Peeling cukrowy: Około pół szklanki cukru (najlepiej grubego lub brązowego) mieszamy z 4 łyżkami oliwy z oliwek i łyżką miodu.
