Dobrze dobrany podkład do twarzy to podstawa perfekcyjnego makijażu, jednak wybór odpowiedniego produktu dla wielu kobiet stanowi nie lada wyzwanie. Jak wybrać podkład do twarzy i osiągnąć efekt nieskazitelnej cery?
Typ cery
Na początek musisz określić swój typ cery. Jeśli masz cerę suchą najlepsze będą produkty o lekkich, kremowych konsystencjach, które są często wzbogacone o składniki nawilżające i rozświetlające, np. Max Factor Radiant Lift. Do cery tłustej najlepsze będą kosmetyki matujące, absorbujące sebum o trwałej formule, która będzie odporna na czynniki zewnętrzne. Warto szukać w nich składników regulujących pracę gruczołów łojowych i antybakteryjnych, aby przeciwdziałać niedoskonałościom. Jednym z najpopularniejszych podkładów na rynku jest Revlon Colorstay.
Do cery mieszanej sprawdzą się podkłady dedykowane cerze tłustej, chyba że masz cerę mieszaną w kierunku suchej – wtedy wybieraj spośród podkładów nawilżających. Dobrym wyborem będą też produkty do każdego typu cery takie jak np. L’Oreal Paris True Match, ponieważ ich zrównoważona formuła odpowie na różne potrzeby cery mieszanej. Cery problematyczne typu wrażliwa, alergiczna i naczynkowa potrzebują kosmetyków o łagodnym składzie, które zadziałają kojąco i nie będą niosły ryzyka podrażnień. Jeśli borykasz się z przebarwieniami najlepiej wybieraj podkłady o wysokim poziomie krycia.
Dobór odcienia
Kluczową kwestią w doborze podkładu do twarzy jest prawidłowy dobór odcienia. Źle dobrany kolor może całkowicie popsuć makijaż i dać niekorzystny, wręcz dziwaczny efekt. Zwykle w ofercie dostępnych jest kilka, czasem nawet kilkanaście odcieni podkładu, więc na pewno znajdziesz najlepszy dla siebie.
Na początek określ jaki masz odcień cery – ciepły czy zimny. Możesz w tym celu wykonać prosty test. W dziennym, naturalnym świetle przyłóż do twarzy białą kartkę. Jeśli skóra będzie wydawała się różowa lub nawet niebieskawa – masz chłodny odcień skóry, jeśli żółta lub złota – odcień jest ciepły.
Kiedy już będziesz wiedziała jakiej tonacji szukasz, wybierz 3 kolory podkładu, które wydają Ci się odpowiednie i nałóż je na kości żuchwy tak, aby powstały trzy paski. Ten, który będzie najlepiej stapiał się ze skórą, a przede wszystkim z odcieniem skóry na szyi to Twój kolor.

Stopień krycia
Stopień krycia podkładu zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Na dzień warto wybrać podkład o lżejszej konsystencji, ponieważ nosimy go przez wiele godzin i zbyt gęsta konsystencja może obciążyć skórę. Dobry podkład do twarzy może mieć lekką formułę, a jednocześnie zapewniać optymalne, trwałe krycie. Często lekkie produkty pozwalają na stopniowanie krycia poprzez nakładanie kolejnej warstwy kosmetyku na skórę. Cera sucha świetnie przyjmie płynne i kremowe podkłady na bazie wody, natomiast tłusta matujące, zastygające, najczęściej w formie musu o pudrowym wykończeniu.
Warte wypróbowania są także podkłady mineralne, często występujące w formie pudru jak np. podkład Artdeco, które dobrze kryją cerę. Jeśli chcesz subtelnie skorygować cerę najlepsze będą kremy koloryzujące typu BB i CC. Z kolei pełne krycie zapewnią podkłady w kompakcie lub sztyfcie takie jak Max Factor Panstik. Podkład można też łączyć z ulubionym kremem do twarzy, aby dodatkowo pielęgnować skórę, jednak najlepiej używać wtedy kremu nawilżającego. Jeśli połączymy krem matujący z matującym podkładem możemy wysuszyć skórę i spowodować uczucie nieprzyjemnego napięcia.

Czym nakładać podkład do twarzy?
Aplikacja palcami
Wygodna i szybka, nie wymaga późniejszego mycia akcesoriów, a przy okazji podkład jest rozgrzewany między palcami i łatwo się nakłada. Należy jednak uważać, aby nie wycisnąć za dużo produktu na palce, ponieważ wtedy marnujemy kosmetyk. Przed aplikacją dłonie trzeba dokładnie umyć, najlepiej żelem lub mydłem antybakteryjnym, żeby nie przenieść na twarz bakterii i zanieczyszczeń, które mamy na dłoniach. Przy pomocy dłoni trudno jednak uzyskać wysoki poziom krycia, trudno też dobrze wygładzić cerę oraz wypełnić drobne bruzdy i zmarszczki.
Gąbka do makijażu
Gąbki do makijażu to bardzo popularne akcesoria. Są lekkie, wygodne, a ich różne kształty pozwalają łatwo wybrać taką, która nam najbardziej odpowiada. Przed nałożeniem podkładu wyciskamy go na wierzch dłoni, a gąbkę moczymy wodą. Dzięki temu gąbka nie wchłonie zbyt dużo produktu, a makijaż będzie wyglądał bardziej naturalnie. Trzeba pamiętać o myciu jej po każdym użyciu, aby nie kumulowały się na niej resztki kosmetyku i bakterie. Godne polecenia są specjalne stojaki na gąbki, które ochronią je przed kontaktem z powierzchnią czy innymi akcesoriami.

Pędzel do podkładu
Tu wybór również jest szeroki. Pędzle do podkładu są dostępne w kilku wersjach: pędzle płaskie języczkowe, pędzle typu flat top z równo ściętym włosiem, pędzle o zaokrąglonym kształcie lub pędzle typu duo fibre z mieszanym krótszym włosiem naturalnym i dłuższym syntetycznym. Wybór pędzla zależy w dużej mierze od własnych preferencji, ale także rodzaju podkładu, jaki chcemy nim nałożyć. Technika aplikacja jest też nieco inna – pędzlem języczkowym wykonuje się podłużne ruchy i na koniec przyklepuje się ewentualne smugi, natomiast pozostałymi pędzlami wykonuje się ruchy stemplujące.
Wybór należy do Ciebie – najważniejsze, żeby sposób aplikacji podkładu był komfortowy dla Ciebie i Twojej skóry! Tematy pasujące do wpisu: podkłady do twarzy a koloryt skóry, podkłady do twarzy zapewniające mocne krycie, kiedy stosować podkład matujący, jak dobrać podkład do rodzaju cery, jak dobrać kolor podkładu, jak wybrać odcień podkładu do odcienia skóry twarzy, aby uniknąć efektu maski. Zapraszamy również do sprawdzenia oferty podkładów do twarzy dostępnych w naszym sklepie.