Maseczka do twarzy to kosmetyk, który pozwala szybko i łatwo nawilżyć, odżywić i wzmocnić skórę w domu. Wybór masek na rynku jest bardzo duży. Jak znaleźć wśród nich najlepszą dla siebie? Zapraszamy na krótki przegląd rodzajów masek do twarzy.
Maseczki kremowe
Maseczki do twarzy o kremowej konsystencji są najpopularniejsze do domowej pielęgnacji skóry. Są gotowe do użytku w odróżnieniu od glinek i masek algowych w formie proszku, które muszą być wymieszane z wodą lub specjalnym aktywatorem. Wystarczy je tylko nałożyć na czystą i suchą skórę, odczekać zalecany przez producenta czas i je zmyć. Przede wszystkim ich zastosowanie nie wymaga wiele czasu ani specjalnych umiejętności. Ze względu na formę kremu tylko rozsmarowuje się je na skórze. Mimo że maseczka do twarzy działa natychmiastowo jej efekt jest dość krótkotrwały, dlatego zabieg trzeba powtarzać 1-2 razy w tygodniu.
Poza klasycznymi, kremowymi maskami, które nakłada się na kilkanaście minut można znaleźć także intensywne kuracje całonocne, np. kremy-maski. Do wyboru są także lekkie maski żelowe oraz maski typu peel-off. Bardzo popularne ostatnio są także maski bubble, które podczas ekspozycji na skórze bąbelkują i zwiększają swoją objętość, dzięki czemu skutecznie docierają w głąb porów skóry.

Maski w płacie
Maski w płacie (lub maski w płachcie) wywodzą się z azjatyckiej pielęgnacji skóry. Są jednym z elementów słynnych 10 kroków koreańskiej pielęgnacji twarzy. Obecnie można je znaleźć w ofercie wielu marek kosmetycznych. Maski te to nic innego jak delikatny, cienki materiał bardzo mocno nasączony składnikami aktywnymi, najczęściej roślinnymi, czasem także odzwierzęcymi (np. słynny ekstrakt ze śluzu ślimaka). Są przycięte tak, aby łatwo było je dopasować do kształtu twarzy, mają przygotowane otwory na nos, usta i oczy.
Maski w płachcie są produktami jednorazowymi. Dzięki wysokiemu stężeniu składników odżywczych już kilkutygodniowa kuracja, podczas której stosuje się je 1-2 razy na tydzień może zapewnić znaczną poprawę kondycji skóry. Są bardzo wygodne – podczas ich stosowania nie trzeba leżeć, ponieważ dobrze przylegają do twarzy.

Maski algowe
Maski algowe to idealna propozycja dla osób, które chcą przeprowadzić w domu profesjonalny zabieg. Są stosowane w gabinetach kosmetycznych jako etap kończący różne zabiegi, szczególnie takie, po których skórę należy ukoić i wyciszyć. Ze względu na naturalny skład są bezpieczne dla każdego typu cery. Algi mają wszechstronne działanie pielęgnacyjne – m. in. nawilżają, dotleniają i regenerują skórę, opóźniają procesy starzenia, koją podrażnienia i stany zapalne. Są świetnym rozwiązaniem dla cery wrażliwej, jak również dla skóry zmęczonej i osłabionej. Wystarczy je wymieszać z wodą, aby uzyskać gotową do użycia maskę. W taki sam sposób przygotowuje się glinki.
Więcej o maskach algowych przeczytasz w tym artykule.
Jakich składników szukać?
Maseczki do twarzy mogą zawierać niezliczoną ilość składników aktywnych. Na rynku ciągle pojawiają się nowości, dermatolodzy odkrywają kolejne dobroczynne właściwości różnych roślin, warzyw, owoców. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie klasycznych, najczęściej pojawiających się składników w podziale na rodzaj cery. Warto ich szukać podczas wyboru maski do twarzy, gdyż mają potwierdzoną skuteczność pielęgnacyjną.
- Cera sucha: kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna, ceramidy, skwalen, betaina, mocznik
- Mieszana, tłusta i trądzikowa: węgiel aktywny, cynk, glinka zielona, glinka ghassoul, witaminy z grupy B (szczególnie witamina B3 – Niacynamid)
- Wrażliwa i podrażniona: glinka biała, glinka czerwona, alantoina, D-Panthenol, aloes
- Naczynkowa: rutyna, arnika górska, kasztanowiec, witamina C
- Dojrzała: kwas hialuronowy, witamina E, peptydy, kolagen, elastyna, olej arganowy
