Jeszcze do niedawna szczotka z włosiem dzika kojarzyła się wyłącznie z babciną toaletką. Faktycznie – ten typ szczotek był popularny przed laty. Dziś, całe szczęście, szczotki z naturalnym włosiem wracają do łask. Zarówno styliści fryzur, jak i amatorzy doceniają ich właściwości i kochają efekty, które dają.
O jakich efektach mowa? Zapraszamy do lektury.
Szczotka z włosiem dzika – właściwości
Szczotki z włosiem dzika są znane i cenione od lat. Głownie ze względu na swoje właściwości. Bowiem włosie dzika, podobnie jak ludzki włos, jest zbudowane z keratyny. Dzięki temu podczas czesania zamyka łuski włosów nadając im blask i zdrowy wygląd. Dodatkowo nie elektryzuje włosów, nie szarpie, nie plącze ich. Za to skutecznie i delikatnie rozczesuje dając efekt gładkiej fryzury. Włosie dzika, dzięki swojej strukturze, dobrze rozprowadza sebum, które jest najlepszą i naturalną ochroną włosów. Naturalne igiełki , dzięki swojej sprężystości mają jeszcze jedną zaletę – podczas szczotkowania delikatnie masują skórę głowy, pobudzając jej ukrwienie. Wszystkie te właściwości sprawiają, że szczotki z włosiem dzika są uznawane za najlepsze na świecie i cieszą się uznaniem profesjonalistów oraz sprawdzają się do użytku w domowym zaciszu.

Szczotka z włosiem dzika – rodzaje
Włosie dzika, jako bardzo popularne, występuje praktycznie we wszystkich rodzajach szczotek do włosów. Wśród nich należy wymienić:
- Szczotki do rozczesywania – wybierając je warto zwrócić uwagę na wielkość korpusu. Dla osób z długimi, gęstymi włosami polecane są modele typu paddle – czyli posiadające duże, prostokątne główki. Nieco mniejszą powierzchnie czeszącą mają owalne, klasyczne szczotki. Najmniejsze mają kształt wydłużonego prostokąta – polecane są dla właścicieli krótkich lub rzadkich włosów. Zmieszczą się także w torebce, gdzie będą czekać na nagłą potrzebę poprawienia fryzury. Jeśli taka szczotka ma być używana podczas suszenia włosów, warto kupić model z wentylowanym korpusem – np. LUSSONI Labyrinth Natural.
- Szczotki do modelowania z włosiem dzika zwykle mają także nylonowe igiełki, które rozdzielają włosy. Zadaniem naturalnego włosia, jest „chwytanie” włosów i dodawanie blasku oraz gładkości. Włosy wymodelowane z użyciem takiej szczotki zwykle wyglądają spektakularnie, a efekt utrzymuje się długo.
- Szczotki do tapirowania z włosiem dzika to bardzo popularne akcesoria fryzjerskie, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby używać ich również w domu. Taka szczotka pomaga bardzo szybko i skutecznie zwiększyć objętość fryzury bez ryzyka uszkodzenia struktury włosów. Przykładem może być LUSSONI Backomb Brush.

Szczotka z włosiem dzika – jak czyścić
Zdarza się, że ktoś rezygnuje z zakupu szczotki z naturalnym włosiem w obawie, że nie uda mu się utrzymać jej w należytej czystości. Nic bardziej mylnego. Wystarczy zastosować się do pewnych zasad i można długo cieszyć się świetnym akcesorium.
Przed myciem należy usunąć wszystkie włosy, które zostały między igiełkami. Można to zrobić za pomocą specjalnego akcesorium do czyszczenia szczotek, ale równie dobrze sprawdzi się grzebień ze średnim rozstawem zębów. Pojedyncze, mocno wplątane włoski można usunąć pęsetą. Po wstępnym czyszczeniu, przechodzimy do właściwego mycia szczotki. Do tego należy przygotować mieszankę wody z delikatnym szamponem do włosów i nim polać szczotkę, spienić miksturę i dokładnie umyć włosie oraz poduszeczkę. Tu warto wspomóc się szczoteczką do paznokci lub do zębów (ta druga mieści się między igiełkami i ułatwia dokładne czyszczenie poduszki). Następnie należy wypłukać szczotkę pod bieżącą wodą. Dla nawilżenia włosia warto wetrzeć w nie swoją odżywkę do włosów. Tak umyte akcesorium wycieramy ręcznikiem. |jeśli korpus szczotki jest zrobiony z drewna, warto wetrzeć w niego olejek, którego zwykle używamy do pielęgnacji włosów. Szczotkę zostawiamy do całkowitego wyschnięcia i na nowo możemy cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami.