Do tej pory kwasy w kosmetyce kojarzyły się głównie z zabiegami przeprowadzanymi w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Sytuacja zmieniła się, kiedy kolejne marki zaczęły wprowadzać do swojego asortymentu stężenia bezpieczne do stosowania we własnym zakresie. Teraz już każdy z nas może kupić produkt na bazie kwasów — serum, tonik, krem, czy peeling. Jak stosować kwasy w codziennej pielęgnacji i dlaczego warto to robić?
Rodzaje kwasów kosmetycznych, a ich działanie
Ogólnie rzecz biorąc, kwasy należą do substancji o działaniu złuszczającym. Usuwając martwy naskórek, oczyszczają skórę i pobudzają ją do regeneracji. Dzięki temu cera zyskuje wyrównany koloryt, jest nawilżona i wyraźnie gładsza.
Dodatkowo kwasy odblokowują pory, co pozwala skórze na lepsze przyjęcie składników odżywczych zawartych w innych kosmetykach.

Kwasy kosmetyczne dzielimy na kilka grup, wśród których znajdują się między innymi:
- AHA — są to kwasy, które rozpuszczają się w wodzie. Doskonale niwelują oznaki starzenia, stymulując produkcję kolagenu, zmniejszając przebarwienia i spłycając drobne zmarszczki. Dodatkowo redukują zmiany trądzikowe i nadają skórze blask. Przy dłuższym stosowaniu mają także zbawienny wpływ na regulację rogowacenia naskórka. Do najbardziej popularnych kwasów AHA zalicza się kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy, cytrynowy i jabłkowy.
- BHA — do tego rodzaju w kosmetyce zalicza się tylko kwas salicylowy. Jest on odpowiedni do pielęgnacji tłustej, mieszanej cery z występującym problemem trądziku. Kwas salicylowy wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu świetnie radzi sobie z zaskórnikami, a dodatkowo dogłębnie oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu nowych zmian.
- PHA — należą do nich kwas laktobionowy i glukonolakton, kwasy, które pielęgnują suchą, wrażliwą skórę z rozszerzonymi naczynkami. Świetnie sprawdzą się też w przypadku cery trądzikowej i dojrzałej. Skutecznie działają na zmniejszenie przebarwień po słonecznych i śladów po trądziku, ujędrniają skórę i wspomagają jej regenerację. Dodatkowo wzmacniają syntezę kolagenu i skutecznie spłycają zmarszczki. PHA są najdelikatniejszym rodzajem kwasów, dlatego ryzyko wystąpienia podrażnień jest w ich przypadku najmniejsze.
Jak stosować kwasy w codziennej pielęgnacji?
Przede wszystkim dobierz kwasy do rodzaju i kondycji swojej cery. Pielęgnację zacznij od najniższych stężeń, aby przyzwyczaić skórę do działania tych kosmetyków i uniknąć nadmiernego złuszczania.
Nie stosuj kwasów codziennie, zacznij od aplikacji co 2-3 dni, aby mieć czas na obserwowanie reakcji skórnych. Koniecznie pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej — kwasy często są fotouczulające i mogą powodować foto wrażliwość, a w takich przypadkach słońce zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobroczynnie na stan skóry działają filtry UV, przeczytaj ten wpis.

Decydując się na pielęgnację kwasami AHA i BHA, koniecznie zrezygnuj z produktów zawierających retinol, witaminę C lub niacynamid (witaminę B3). Takie połączenie może skutkować zaczerwienieniem skóry, wysypką, lub innymi przykrymi objawami podrażnienia.
Domowa pielęgnacja kwasami może przynieść doskonałe rezultaty, jeśli stosuje się ją rozważnie i długoterminowo. Podążaj za wskazówkami producenta i używaj kwasów zgodnie z ich przeznaczeniem.
Procesu regeneracji naskórka nie da się przyspieszyć, a dzięki cierpliwości i systematyczności będziesz cieszyć się zdrową, jędrną skórą bez przebarwień i zmarszczek.
Podobna tematyka: kosmetyki z kwasami, dlaczego warto używać produktów z kwasami do pielęgnacji, zalety stosowania kwasów w kosmetologii, zabiegi z użyciem kwasów w gabinetach kosmetycznych, jak kwas wpływa na martwy naskórek.