Trend na zapuszczanie brody niezmiennie cieszy się wśród mężczyzn dużą popularnością, jednak nadal wielu panów woli golenie twarzy na gładko. Mężczyźni, którzy lubią kilkudniowy zarost również muszą go systematycznie przycinać lub golić. Niestety często po goleniu pojawiają się nieprzyjemne podrażnienia. Jak zapewnić sobie bezpieczne golenie twarzy bez podrażnień?
Zarost na twarzy
Zarost na twarzy może znacznie różnić się od włosów na głowie. Włosy na policzkach i brodzie często są grubsze, ciemniejsze i sztywniejsze. Gęstość zarostu zależy w dużej mierze od działania hormonów oraz czynników genetycznych, na które nie mamy wpływu. Jednak bez względu na gęstość zarostu podrażnienia po goleniu mogą wystąpić u każdego mężczyzny.
Męskie problemy po goleniu
Podrażnienia po goleniu stanowią dość powszechny problem wśród mężczyzn. Nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia oraz pojawiające się zaczerwienienia skóry skutecznie utrudniają codzienną pielęgnację. U niektórych mężczyzn na skórze po goleniu pojawia się wysypka lub drobne guzki powodowane wrastającymi włoskami.
Jakie są główne przyczyny występowania podrażnień? Golenie twarzy to czynność, która powinna być wykonywana delikatnie i bardzo uważnie. Jeśli maszynka jest zbyt mocno dociskana do skóry, nie tylko przytniemy włoski, ale także naruszymy zewnętrzną warstwę naskórka. Dodatkowo jest wtedy większe ryzyko zacięcia. Jeśli wystąpi najlepiej natychmiast złagodzić je ałunem lub żelem na skaleczenia, np. Proraso. Z kolei jeśli na skórze zaraz po goleniu występuje uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia lub pieczenia prawdopodobna przyczyna leży w źle dobranych kosmetykach.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?
- Wymieniaj ostrza tak często, jak to potrzebne, szczególnie gdy poczujesz dyskomfort, szarpanie lub ciągnięcie podczas użytku.
- Zmiękczaj skórę przed goleniem. Możesz zastosować zmiękczający krem przed goleniem, jak również golić się po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana i miękka lub przed zabiegiem położyć na skórze ciepły ręcznik.
- Podczas golenia często płucz maszynkę pod ciepłą wodą, najlepiej po każdym pociągnięciu. Z kolei po skończonym zabiegu dokładnie wyczyść ostrze, aby jak najdłużej zachować jego właściwości.
- Nie spiesz się. Wykonuj delikatne, posuwiste ruchy, jeśli trzeba naciągaj skórę. Staraj się nie golić skóry wielokrotnie w jednym miejscu.
- Zawsze zaczynaj od golenia się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Dopiero później w razie potrzeby kieruj maszynkę w poprzek włosa lub pod włos.
- Regularnie wykonuj peeling twarzy, który usunie martwy naskórek i wygładzi powierzchnię skóry dla lepszego poślizgu maszynki.

Kosmetyki do golenia twarzy
Golenie twarzy bez podrażnień jest możliwe przy stosowaniu odpowiednich kosmetyków do golenia. Golenie na mokro wymaga użycia kosmetyków, które zmiękczą skórę i ułatwią usunięcie zarostu. Pianka lub mydło do golenia dzięki temu, że mocno się pienią zapewnią dobry poślizg maszynki na skórze, a jednocześnie stworzą na niej warstwę ochronną, która zapobiegnie zbyt dużej ingerencji ostrza. Kosmetyki po goleniu natychmiastowo ukoją skórę i przywrócą jej równowagę. Tutaj do wyboru są produkty o różnorodnych formułach: wody po goleniu, balsamy, żele.
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków do rodzaju skóry. Profesjonalne kosmetyki do golenia mają zwykle podział na linie, w których różnią się wiodące składniki aktywne, a co za tym idzie także zapachy produktów. Przykładem jest marka Proraso, która ma 5 głównych linii oznaczonych kolorami: