Czy to na wielkie wyjścia, czy na co dzień – makijaż powinien podkreślać naturalną urodę i ewentualnie ukrywać niedoskonałości. Najlepiej żeby wyrównywał koloryt cery, optycznie powiększał oczy i usta oraz maskował cienie pod oczami. Ta lista może przyprawić o zawrót głowy. Jak sprawić, żeby wszystkie punkty zostały spełnione? Pewnym rozwiązaniem jest wizyta u wizażystki, która dobierze formuły kosmetyków i ich kolorystykę do rodzaju cery i wykona nimi makijaż. Jednak niemożliwym jest, żeby każdego dnia korzystać z jej usług. Dlatego warto nauczyć się podstaw i trików, które podniosą codzienny makijaż na wyższy poziom. Jak to zrobić? Wystarczy odrobina chęci, wprawy, dobrze dobrane kosmetyki i profesjonalne akcesoria. Jak wybrać pędzle do makijażu?
Profesjonalne akcesoria do makijażu, czyli jakie?
Wizażyści i charakteryzatorzy zawsze wybierają akcesoria najwyższej jakości, które nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę, ale także długo służą mimo codziennego mycia i stosowania środków dezynfekujących.

Wybierając profesjonalne pędzle do makijażu, warto skupić się na ich właściwościach:
- Włosie – najlepiej wybierać włosie najwyższej jakości. Powszechnie uważa się, że do płynnych i kremowych kosmetyków najlepiej sprawdza się włosie syntetyczne (na przykład taklon), a do sypkich, napigmentowanych formuł warto używać pędzli z naturalnym włosiem. Jednak coraz częściej mówi się także o wysokojakościowym włosiu syntetycznym, które z powodzeniem zastępuje włosie naturalne i może być używane przez osoby z alergiami skórnymi oraz przez wegan. Takie włosie można znaleźć na przykład w pędzlach marki ilū.
- Skuwka – to część pędzla, na którą zwykle zwraca się uwagę pod kątem estetyki. Jednak od walorów wizualnych znacznie ważniejszy jest aspekt trwałości, gdyż to skuwka trzyma włosie. Dlatego musi być odporna na odkształcenia i działanie rdzy. Takie właśnie są skuwki z miedzi i warto je wybierać kupując profesjonalne pędzle do makijażu.
- Trzonek powinien być trwały, ergonomiczny i dobrze wyważony. Najpopularniejsze są trzonki zrobione z naturalnego drewna. Ważne żeby były pokryte kilkoma warstwami lakieru – to zabezpieczy drewno i sprawi, że pędzel jest miły w dotyku.
Profesjonalne pędzle do makijażu – must have
Ilość i różnorodność akcesoriów na sklepowych bądź wirtualnych półkach może sprawić, że wybór tych najlepszych będzie wydawał się trudny. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych kształtów i wariantów. Jak więc wybrać niezbędne profesjonalne pędzle do makijażu?

Przede wszystkim warto skupić się na akcesoriach do aplikacji cieni do powiek. Pędzli do makijażu oczu nie da się zastąpić. Blendowanie cieni będzie znacznie prostsze, jeśli użyje się do tego puchatego, okrągłego pędzla o miękkim włosiu. Przykładem może być model PRO 406 marki LUSSONI. Do makijażu oczu przyda się również precyzyjny, mniejszy pędzel, który pomoże nałożyć cienie na dolnej powiece i w wewnętrznym kąciku. Może to być tak zwany pencil brush lub kuleczka – na przykład LUSSONI PRO 472.
Konturowanie twarzy, ocieplanie karnacji oraz aplikacja rozświetlacza to także czynności, których nie da się wykonać bez pędzli. Tu także wybór jest szeroki i zależy od indywidualnych preferencji. Wśród pędzli do konturowania można wybierać pomiędzy modelami ze skośnie ukształtowanym włosiem (LUSSONI PRO 336) lub tak zwane „jajeczka” (ilū 205). Rozświetlacz można nakładać pędzlem o tradycyjnym kształcie – na przykład LUSSONI PRO 330 lub pędzlem wachlarzowym (LUSSONI PRO 600).
Jeśli chodzi o aplikację podkładu, korektora i pudru, to profesjonalne pędzle do makijażu sprawdzą się równie dobrze jak gąbki.
Makijaż jak od wizażystki
Chcąc wykonać perfekcyjny makijaż, który będzie wyglądał jakby stworzyła go profesjonalistka, warto zastosować się do poniższych podpowiedzi:
- Podczas makijażu twarzy zawsze najpierw nakładamy kosmetyki mokre (podkład, korektor, stick do konturowania, płynny rozświetlacz), potem suche (puder, bronzer, rozświetacz prasowany lub sypki). To pomoże nam uniknąć tak zwanego „efektu ciastka”, czyli nieestetycznie zebranych kosmetyków w załamaniach.
- Nie rozświetlajmy zbyt mocno miejsc o nierównej strukturze skóry. Jeśli mamy niedoskonałości na szczytach kości policzkowych, zrezygnujmy z mocnego rozświetlacza.
- Jeżeli nie czujemy się mocne w blendowaniu cieni i robieniu kolorowych makijaży oczu, warto nałożyć na powieki kosmetyki w neutralnych barwach, a mocniejszy akcent kolorystyczny położyć na usta. Aplikacja kolorowej pomadki nie jest trudna, a także może dać „efekt wow”.
- Zawsze przed rozpoczęciem makijażu, nakładajmy pod oczy i na twarz krem dobrany do naszego typu skóry.
