Nawilżenia wymagają wszystkie rodzaje skóry. Większość kosmetyków do ciała to kosmetyki nawilżające, gdyż jest to uniwersalna potrzeba naszej skóry. Często rodzaj skóry ciała różni się od rodzaju skóry twarzy – nasza cera może być tłusta lub mieszana, a skóra ciała sucha, wymagająca dodatkowej dawki nawilżenia.
Jak skutecznie nawilżyć skórę?
Kluczową rolę w nawilżeniu naszej skóry odgrywa płaszcz hydrolipidowy, który składa się z wody i lipidów. Jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka, stanowi więc barierę ochronną, która zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami: zanieczyszczeniami, promieniami UV, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi itd. Płaszcz hydrolipidowy zapobiega także nadmiernej utracie wody z naskórka i zapewnia skórze elastyczność, gładkość i miękkość. Jeśli na skórze pojawia się uczucie napięcia, pieczenie, szorstkość, łuszczenie lub zaczerwienienie – to znak, że poziom nawilżenia skóry jest zbyt niski. Objawy mogą się nasilać w wybranych momentach, np. w okresie zimowym, gdy temperatura jest bardzo niska lub przy niehigienicznym trybie życia, gdy organizm jest zmęczony, brakuje mu odpoczynku, snu, składników odżywczych. Warto więc w codziennej pielęgnacji stosować się do kilku uniwersalnych zasad, które korzystnie wpływają nie tylko na kondycję naszej skóry, lecz także całego organizmu.
Skórę normalną, pozbawioną niedoskonałości, o zrównoważonym poziomie wody i sebum mają z reguły tylko dzieci. Skóra sucha, której brakuje wilgoci jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Kosmetyki nawilżające i natłuszczające pomagają wzmocnić jej barierę ochronną. Z kolei skóra tłusta potrzebuje lekkich, nieobciążających produktów, które połączą nawilżanie z oczyszczaniem.

Podstawowe zasady pielęgnacji ciała:
- W codziennym myciu stosuj produkty pozbawione mydła. Klasyczne mydło ma zbyt intensywne działanie – może powodować wysuszanie skóry i nieprzyjemne uczucie jej napięcia.
- Częściej korzystaj z prysznica niż kąpieli. Długa kąpiel w wannie, szczególnie w gorącej wodzie, może powodować nadmierne odwodnienie skóry.
- Codziennie nawilżaj skórę. Kosmetyki nawilżające do ciała stosowane po myciu wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry.
- Zabezpieczaj skórę przed wiatrem i mrozem. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno-zimowego, w którym skóra jest narażona na kontakt z niskimi temperaturami.
- Latem chroń skórę przed słońcem stosując kremy z filtrem dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Jest to szczególnie ważne przy dłuższym przebywaniu na słońcu – wtedy aplikację kremu należy systematycznie powtarzać.
- Zadbaj o zbilansowaną dietę. Pamiętaj o codziennej porcji świeżych warzyw i owoców, które dzięki zawartości antyoksydantów ochronią Twoją skórę przed osłabieniem.
- Pij odpowiednią ilość płynów. Przyjmuje się, że najzdrowsze dla organizmu jest picie ok. 2 litrów wody dziennie.
- Wysypiaj się. Ciało potrzebuje odpoczynku, aby prawidłowo funkcjonować oraz aby komórki skóry miały czas na regenerację. Optymalna długość snu jest kwestią indywidualną, często uwarunkowaną genetycznie, przyjmuje się jednak, że dorosły człowiek powinien spać min. 6-7 godzin na dobę.
Nawilżanie skóry podczas kąpieli
Skórę można nawilżyć już podczas kąpieli lub prysznica. Pomogą w tym nawilżające kosmetyki do mycia. Kąpiel, szczególnie w gorącej wodzie, sprzyja wysuszaniu się skóry. Aby tego uniknąć warto dodać do niej sól do kąpieli lub wybrany olejek o ulubionym zapachu. Tego rodzaju produkt zmiękczy wodę, odpręży ciało oraz zapewni skórze dawkę nawilżenia i odżywienia. W przypadku korzystania z prysznica dostępnych jest wiele żeli pod prysznic ze składnikami nawilżającymi takimi jak np. aloes. Bardzo ważne jest także, aby regularnie stosować peeling do ciała. Peeling złuszczy martwy naskórek i ułatwi wnikanie składników aktywnych w głąb skóry.

Mleczka, balsamy, masła, olejki – co wybrać?
Kosmetyki nawilżające do ciała są dostępne na rynku w różnych postaciach. Mleczka, balsamy, emulsje, musy, jogurty, masła, olejki – produkty te różnią się nie tylko nazewnictwem, ale przede wszystkim formułą, gęstością i wchłanialnością. Mleczka i balsamy to kosmetyki podobne do siebie. Mają dość lekką konsystencję, dzięki czemu mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry o każdej porze roku. Po nałożeniu szybko się wchłoną, można ich używać codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Mleczko do ciała ma lżejszą formułę niż balsam, gdyż substancje tłuszczowe połączone są w nim z wodą. Masła do ciała wyróżnia gęsta, bardziej zbita i stała konsystencja. Masło nawilża i natłuszcza skórę, czyli dociera do jej głębszych warstw. Dodatkowo zostawia na jej powierzchni film ochronny, podczas gdy mleczka i balsamy nawilżają tylko warstwę rogową naskórka. Masła poleca się stosować do pielęgnacji skóry suchej, najlepiej wieczorem – wtedy kosmetyk będzie miał czas, aby skutecznie się wchłonąć. Do innych typów skóry masło sprawdzi się w okresie zimowym. Olejki do ciała ze względu na swoją tłustą formułę najlepiej stosować okazjonalnie do bardzo suchej, podrażnionej skóry. Musy do ciała wyróżnia stosunkowo zbita, lecz jedwabista konsystencja. Zazwyczaj mają także bogate i aromatyczne połączenia zapachowe.
Sprawdź naszą ofertę kosmetyków nawilżających i pozostałych preparatów do pielęgnacji ciała.
