Retinol jest najbardziej aktywną formą witaminy A. Dzięki swoim właściwościom pobudzającym procesy złuszczania doskonale wpływa na odnowę naskórka. Odpowiednio używany przynosi znakomite efekty w walce z trądzikiem, zmarszczkami czy przebarwieniami.
Jak stosować retinol, aby nie podrażnić skóry?
Działanie retinolu
Retinol, usuwając martwe komórki warstwy rogowej naskórka, działa przede wszystkim złuszczając. Dzięki temu zmniejsza widoczność przebarwień posłonecznych i potrądzikowych.
Dodatkowo retinol pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co powoduje uszczelnienie komórek i podniesienie poziomu nawilżenia. W efekcie skóra jest jędrna i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne.
Ochrona przed fotostarzeniem skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry, a redukcja stanów zapalnych pomaga pozbyć się zmian trądzikowych.

Mimo że retinol ma dobroczynne działanie, to przy nieuważnym stosowaniu może wywoływać podrażnienia. Częstym problemem jest sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra. Aby uniknąć niechcianych efektów ubocznych, do kuracji retinolem należy się dobrze przygotować.
Jakie stężenie wybrać?
Na rynku dostępne są różne produkty zawierające retinol i jego pochodne. Producenci proponują także retinol w różnych stężeniach. Kurację najlepiej jest zacząć od najniższego dostępnego stężenia, np. 0,25%. Dzięki temu skóra ma szansę oswoić się z działaniem kosmetyku, a ty masz czas na obserwowanie reakcji swojej cery.
Jeśli stosujesz retinol od jakiegoś czasu i twoja skóra wypracowała sobie tolerancję na ten składnik, możesz przejść do mocniejszego stężenia. Pamiętaj jednak, że rezultaty takiej kuracji są widoczne dopiero po 4-6 tygodniach, więc nie przyspieszaj niepotrzebnie tego procesu.
Jak stosować retinol?
Po dobraniu odpowiedniego stężenia możesz rozpocząć używanie retinolu. Zacznij od aplikacji co 2-3 dni i w tym czasie obserwuj, czy twoja skóra nie reaguje alergicznie na działanie kosmetyku. Jeśli pojawia się zaczerwienie, wysypka, uczucie swędzenia, lub pieczenia, zrób sobie przerwę.
Retinol należy stosować na noc, przed nałożeniem kremu, lub olejku. Aby uniknąć podrażnień, pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu skóry. Możesz do tego użyć swojego ulubionego kremu nawilżającego. W produktach nawilżających szukaj kolagenu, który pomaga zatrzymać wysychanie skóry.

Po wieczornym zastosowaniu retinolu i kosmetyków nawilżających, rano zmyj twarz produktem o lekkiej formule. Następnie nałóż na twarz krem na dzień i koniecznie krem z filtrami SPF. Ochrona przeciwsłoneczna to obowiązkowy krok podczas kuracji retinolem (a kremy z ochroną UV powinno się stosować cały rok).
Ze względu na swoje właściwości retinol podnosi wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Zaniedbanie ochrony przed ich szkodliwym działaniem może doprowadzić do powstania trwałych przebarwień, nadmiernego złuszczania, a w skrajnych przypadkach — do poparzenia skóry.
Kuracja retinolem przynosi znakomite efekty, należy tylko uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać najważniejszych zasad: stopniowego budowania tolerancji skóry (wybranie najlżejszego stężenia na początek), odpowiedniego nawilżenia i przede wszystkim ochrony przeciwsłonecznej.
Brzmi jak utrudnienie codziennej pielęgnacji, ale czego nie robi się dla pięknej skóry? W końcu retinol to składnik, który ma największą skuteczność w walce z trądzikiem, zmarszczkami i przebarwieniami skóry. Podobna tematyka: kosmetyki z retinolem, stosowanie kosmetyków z retinolem, retinol jak stosować, zasady stosowania retinolu, produkty z retinolem w pielęgnacji skóry i leczeniu trądziku.