Latem nasza skóra może być wystawiona na negatywne działanie wielu czynników środowiskowych, w tym na promieniowanie UV. Mimo że kąpiele słoneczne sprawiają nam przyjemność, rozgrzewają ciało i poprawiają humor, to mogą też przynosić negatywne efekty. Jednym z nich jest szybsze starzenie się skóry wystawionej na negatywne działanie promieniowania słonecznego, czyli tzw. fotostarzenie. Promieniowanie UV niszczy bowiem włókna kolagenu. Ponadto może być przyczyną zmian nowotworowych. Odpowiadać może także za uczulenia skórne. Może powodować także oparzenie słoneczne – tzw. rumień słoneczny. Reakcja ta pojawia się od 12 do 24 godzin po ekspozycji na słońce.
Pozytywne skutki ekspozycji na słońce
Nie można jednak demonizować promieniowania słonecznego, bo ma też wiele pozytywnych dla naszego organizmu, skutków. Pomaga m.in. w syntezie witaminy D3, zmniejszając ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku. Przebywanie na słońcu może też znacząco poprawiać nam humor.
Warto korzystać z kąpieli słonecznych z głową i przy dłuższej ekspozycji słonecznej zadbać o odpowiednią ochronę skóry.
Czym jest promieniowanie UV i jak działa?
Promieniowanie światła słonecznego UV dzieli się na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC.
Zdecydowaną większość promieniowania UV, bo aż 95%, stanowi promieniowanie UVA, które dociera aż do skóry właściwej. Przenika ono przez chmury, okna i mgłę i nie wywołuje widocznych na pierwszy rzut oka reakcji. Promieniowanie UVA działa na skórę w destrukcyjny sposób „po cichu”, powodując fotostarzenie i ścinając białka kolagenu i elastyny oraz powodując stres oksydacyjny.
Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za tworzenie na skórze opalenizny, ale także rumień czy poparzenia słoneczne. Ten rodzaj promieniowania stanowi 5% promieniowania UV docierającego do ziemi. Powoduje wytwarzanie melaniny.
Promieniowanie UVC zatrzymywane jest przez warstwę ozonową ziemi.
Nowoczesne kosmetyki chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Czym jest SPF?
Skrót SPF pojawiający się na kosmetykach do opalania to skrót od angielskiego Sun Protection Factor. Jest to wskaźnik informujący o ochronie przeciwsłonecznej danego kosmetyku.

Dlaczego skóra staje się ciemniejsza podczas opalania?
Dlaczego skóra podczas opalania staje się ciemniejsza? Jest to reakcja obronna organizmu, który wytwarza melaninę, czyli barwnik skóry, aby promieniowanie słoneczne nie przenikało w głębsze warstwy ciała. Nasza skóra nie jest jednak w stanie skutecznie bronić się przed częstą i długotrwałą ekspozycją słoneczną, dlatego konieczne jest korzystanie z kosmetyków, które zapewnią jej odpowiedni poziom ochrony.
Historia preparatów słonecznych
Historia preparatów przeciwsłonecznych jest niezwykle ciekawa i sięga roku 1928. Wówczas w pierwszym kremie przeciwsłonecznym wykorzystano dwa składniki: cynamonian benzylu oraz salicylan benzylu, które miały chronić przed promieniowaniem UV. Pierwszy składnik wykorzystywany na dużą skalę, czyli kwas paraaminobenzoesowy, zagościł w kosmetykach przeciwsłonecznych na w latach 70.
Kosmetyki do opalania ciała
Przed wyjściem na słońce, szczególnie w okresie letnim, warto jest sięgnąć po balsamy do ciała wzbogacone o filtry przeciwsłoneczne. Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę m.in. na poziom ochrony, który oferują – czyli wartość SPF. Tego typu produkty oprócz ochrony przed słońcem odżywiają, nawilżają i pielęgnują skórę.
Wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym zapewnia m.in. Balsam ochronny SPF50 od Garnier z linii Ambre Solaire (dostępny tutaj).
Ok. 30 minut przed wyjściem na słońce należy pokryć balsamem wszystkie odkryte części ciała, zwracając szczególną uwagę na wszelkie znamiona. Aplikację kosmetyku warto też powtórzyć każdorazowo po wyjściu z wody.
Ochrona twarzy przed promieniowaniem UV
Twarz można chronić przed promieniowaniem słonecznym wieloma różnymi kosmetykami. Oczywiście jednym z nich są kremy do twarzy z filtrami przeciwsłonecznymi. Im wyższy filtr w danym kremie, tym wyższa ochrona przeciwsłoneczna. Tego typu produkty tworzą na skórze niewidzialną warstwę ochronną. Jeśli potrzebujemy bardzo mocnej ochrony, to sięgnijmy po Krem przeciwsłoneczny do twarzy SPF50 50ml od Dermatologica Skin Health (dostępny tutaj), który bardzo mocno chroni przed słońcem i tworzy na skórze niewidoczną barierę ochronną. Zwalcza przy tym wolne rodniki oraz delikatnie rozjaśnia i wygładza cerę. Dzięki witaminom C i E oraz wyciągom z pestek winogron oraz zielonej herbaty wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki.
Podkłady CC i bazy pod makijaż z filtrami przeciwsłonecznymi
Do przeciwsłonecznej ochrony twarzy można też wykorzystać podkłady CC z filtrami przeciwsłonecznymi, jak Lekki podkład do twarzy SPF20 Fair o Lumene CC (dostępny tutaj).
Innym produktem, który zawiera ochronę przeciwsłoneczną jest Baza pod makijaż z filtrem SPF 25 od Rimmel Fix & Protect. Tego typu produkt oprócz tego, że wygładza skórę i głęboko ją nawilża i regeneruje, a także przedłuża trwałość wykonanego makijażu, dzięki filtrowi SPF 25, chroni skórę przed słońcem. Produkt dostępny jest tutaj.
Kosmetyki do ciała po opalaniu
Po ekspozycji na słońce warto sięgnąć po specjalne kosmetyki po opalaniu, które koją, nawilżają i regenerują skórę. Wśród nich są: masła (jak Regenerujące masło po opalaniu Nacomi dostępne tutaj), mleczka (jak Mleczko po opalaniu Milk Shake Sun&More dostępne tutaj), balsamy, kremy, sorbety i lotiony. Tego typu produkty chronią skórę przed przesuszeniem. Ponadto tonizują, regenerują, rewitalizują i odżywiają skórę. W tego typu produktach występuje wiele drogocennych składników, jak m.in.: zmiękczający skórę ekstrakt z owsa, regenerujący i tonizujący ekstrakt z kakaowca oraz przyspieszający regenerację oraz nawilżający – ekstrakt z aloesu.
Produkt po opalaniu należy rozsmarować w niewielkiej ilości na powierzchni skóry i poczekać do wchłonięcia.
Produkty po opalaniu nie tylko dla skóry
Po opalaniu nie tylko naszemu ciału należy się ukojenie. Warto sięgnąć również po produkty po opalaniu do włosów. Tego typu kosmetyki doskonale pielęgnują, regenerują i nawilżają kosmyki. Wykazują także działanie przeciwutleniające, a także chronią farbowane włosy. Zawierają także drogocenne składniki, jak olejek arganowy, chia, kwas hialuronowy czy keratyna. Takim produktem jest np. doskonały Regenerujący spray do włosów po opalaniu Artego Sunrise Restoring dostępny tutaj).