Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić maskę do włosów domowym sposobem, to doskonale trafiłeś! Kosmyki można pielęgnować stosując różne techniki – sięgając zarówno po produkty profesjonalne, jak i mieszanki z produktów, które znajdziesz w kuchennej szafce. Świadoma i systematyczna pielęgnacja kosmyków wartościowymi produktami może przynieść doskonałe efekty i znacznie poprawić kondycję pasm. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są sprawdzone przepisy na domowe maski do włosów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Po naturalne sposoby pielęgnacji włosów sięgały nasze babki i prababki. Dbały one o kosmyki stosując produkty, które znajdowały się w kuchennej szafce. Dzięki temu cieszyły się często mocnymi i imponującymi włosami. Dzisiaj jest to tania i zarazem bardzo wartościowa alternatywa dla wielu drogeryjnych produktów. Stosując świadomą pielęgnację włosów możesz stosować zarówno wysokiej jakości profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji kosmyków, jak i sięgać po naturalne, domowe sposoby.

Domowe maski do włosów – jakie składniki można wykorzystać?
Aby przygotować maseczkę do włosów domowym sposobem, watro sięgnąć po wysokiej jakości składniki i co najważniejsze – dopasować je do indywidualnych potrzeb kosmyków. Wśród nich są najczęściej:
- Jogurt – szczególnie popularny w pielęgnacji włosów w ajurwedzie, w której wykorzystuje się go zarówno jako maskę do kosmyków, jak i… oczyszczający szampon!
- Miód – to prawdziwe bogactwo wartościowych składników odżywczych. Wykazuje ponadto właściwości wzmacniające, odżywcze i poprawiające kondycję pasm. Doskonale nadaje się do pielęgnacji szczególnie tych bardzo zniszczonych.
- Awokado – to prawdziwa witaminowa bomba. Zawiera ponad 20 wartościowych składników: witamin i minerałów. Wśród nich są m.in.: A, zestaw witamin B, C, E i K, a także kwas foliowy, potas, cynk, fosfor i żelazo. Widocznie wzmacnia i odżywia pasma.
- Banan – wykazuje właściwości odżywcze i nawilżające. Jest prawdziwym bogactwem witamin: A, B, C i E, a także potasu, cynku, żelaza i wapnia. Zapewnia włosom ochronę przed zniszczeniami, a także przeciwdziała wypadaniu pasm.
- Olej rycynowy – znana jest głównie ze swoich właściwości nabłyszczających pasma. Otacza je powłoką ochronną zabezpieczającą je przed zniszczeniami. Olej rycynowy należy stosować z rozwagą, gdyż stosowany zbyt często, może przesuszać kosmyki.

- Oliwa z oliwek – działa na włosy odżywczo i nawilżająco. Znacznie wzmacnia pasma. Nadaje się szczególnie do włosów średnioporowatych.
- Aloes – to popularny humektant znany ze swoich właściwości poprawiających kondycję kosmyków. Jest źródłem witamin: A, B i C, a także miedzi, fosforu i cynku.
- Sok z cytryny – znany jest z wysokiej zawartości witaminy C, a także swoich właściwości rozjaśniających pasma.
- Drożdże – zawierają w swoim składzie witaminy z grupy B, a także cynk, selen, potas, miedź, fosfor i wapń. Doskonale odżywiają cebulki i włosy, zapobiegając ich wypadaniu.
- Siemię lniane – działa na włosy odżywczo, nawilżająco i wzmacniająco. Zawiera witaminy: A, B, C, D, E i K, a także minerały: cynk, wapń, żelazo i magnez.
- Żelatyna – doskonale uzupełnia ubytki we włosach dzięki zawartości protein. Jest naturalnym laminatem, który działa na kosmyki nabłyszczająco. Doskonale je ujarzmia, wygładza i przeciwdziała puszeniu.
- Kwas hialuronowy – składnik ten nawilża włosy i pomaga zatrzymać wilgoć w ich wnętrzu. Doskonale zabezpiecza pasma, przeciwdziałając ich puszeniu.
- Żółtko jajka – dzięki zawartości lecytyny doskonale odżywia i nawilża włosy. Zawiera także siarkę będącą elementem keratyny budującej strukturę włosów.
Co daje jajko na włosy?
Jajko jest częstym składnikiem różnego rodzaju masek do włosów. Wszystko za sprawą prawdziwego bogactwa składników odżywczych, które zawiera. Warto podkreślić, że dobroczynnie działa także na kondycję skóry głowy. Lecytyna, a także białko w nim zawarte regulują poziom wydzielania sebum, a co za tym idzie zmniejszają przetłuszczanie się kosmyków. Uzupełniają także ubytki w pasmach, pozostawiając je wzmocnionymi. Zawiera także witaminy: A, D, E i B12. Na skórę głowy można stosować także działające ściągająco białko, które zawiera w swoim składzie kwas foliowy i biotynę.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Efekty laminowania włosów
Co daje stosowanie domowych masek do włosów?
Stosowanie domowych masek do włosów może przynieść wiele korzyści. Jeśli wpleciesz tego rodzaju pielęgnację do swojego rytuału, może znacznie poprawić kondycję pasm. Jakich są jeszcze zalety domowych masek do włosów?
- Uzupełniają ubytki,
- Odżywiają kosmyki,
- Chronią,
- Wzmacniają,
- Kondycjonują,
- Nadają połysk,
- Dodają miękkości,
- Odżywiają cebulki,
- Wspomagają porost,
- Nawilżają,
- Zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.
Domowe maski do włosów – nawilżające, odżywiające, wygładzające
Każda maska może mieć nieco odmienne właściwości i gwarantować uzyskanie różnych rezultatów. Poniżej kilka propozycji z podziałem na efekty, które gwarantują.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak dbać o końcówki włosów?
1. Nawilżająca domowa maska do włosów dodająca blasku
Wymieszaj 3 duże łyżki ekstraktu z aloesu z 3 łyżkami oliwy z oliwek, 1 łyżką oleju arganowego i 20 ml mleka kokosowego. Nanieś mieszankę na pasma i pozostaw na godzinę (lub dłużej – jeśli masz czas). Następnie oczyść włosy szamponem. Pielęgnację możesz zakończyć naniesieniem profesjonalnej odżywki bądź maski, a także kilkoma kroplami drogocennego olejku.
2. Nawilżenie i odżywienie
Do miski wlej 100 ml jogurtu i dodaj dwie łyżki miodu. Dokładnie wymieszaj i następnie nanieś mieszankę na pasma. Pozostaw na ok. pół godziny, po czym zmyj dokładnie szamponem.
3. Odżywcza i regenerująca domowa maska do włosów
Do pół litra ciepłego mleka dodaj pół szklanki płatków owsianych, wymieszaj i pozostaw na ok. 10 minut. Po tym czasie odcedź je i poczekaj do wystygnięcia. Następnie dodaj 3 łyżki miodu i 3 łyżki oliwy z oliwek. Nanieś na kosmyki i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie umyj włosy.
4. Bananowe odżywienie włosów DYI
W miseczce rozgnieć miąższ z jednego banana i awokado. Dodaj do nich dwie łyżki jogurtu i 3 łyżki oliwy z oliwek. Nanieś mieszankę na pasma i pozostaw na ok. pół godziny. Po tym czasie zmyj ją dokładnie z kosmyków.

5. Domowa maseczka do włosów z żółtkiem jajka
Do miseczki dodaj dwa żółtka jajek, łyżkę oleju rycynowego i 4 łyżki oliwy z oliwek. Wymieszaj dokładnie składniki i nanieś je równomiernie na włosy. Taką mieszankę możesz także stosować na skórę głowy w celu odżywienia cebulek i wsparcia porostu pasm.
6. Domowa maska wygładzająca
Przygotuj z wodą jedną galeretkę. Po ostudzeniu dodaj uprzednio rozrobione 3 łyżki siemienia lnianego i łyżkę oliwy z oliwek. Nanieś na pasma i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie zmyj dokładnie z włosów.
7. Witaminowo-odżywcza bomba
Rozgnieć jednego banana oraz jedno awokado, dodaj dwie łyżki miodu, 4 łyżki aloesu i dokładnie wymieszaj. Nanieś przygotowaną mieszankę równomiernie na włosy i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie zmyj dokładnie z włosów.

8. Maska z olejem kokosowym
Ten przepis sprawdzi się szczególnie na kosmykach niskoporowatych. Do jego przygotowania potrzebować będziesz 15 g oleju kokosowego, 20 ml mleka kokosowego, jedną łyżkę oleju jojojba oraz jedną łyżkę oleju arganowego. Taką mieszankę należy nanieść na kosmyki i pozostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie należy zmyć ją z pasm. Włosy są zregenerowane, odżywione i pełne blasku.
9. Dodatkowa porcja blasku dzięki domowej masce do włosów
Domowa maska do włosów dodająca im blasku, to kolejna receptura zawierająca w swoim składzie drogocenne żółtko. Aby ją przygotować w miseczce wymieszaj dwa żółtka jajek, kilka kropel cytryny, a także 2 łyżki oliwy z oliwek. Taką mieszankę nanieś na pasma i pozostaw na ok. pół godziny. Po tym czasie zmyj dokładnie wodą.
10. Lśnienie i wygładzenie
Kolejna mieszanka nadaje kosmykom przyjemnego wygładzenia i dodatkowej porcji blasku. Do jej przygotowania potrzebujesz litr zimnej wody, 4 łyżki octu jabłkowego, 100 ml soku jabłkowego i 4 łyżki oleju rycynowego. W takiej miksturze należy moczyć przez chwilę włosy, po czym pozostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie należy oczyścić dokładnie pasma.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadawanie włosom połysku
Domowe maski do włosów mogą być doskonałym uzupełnieniem regularnej, profesjonalnej pielęgnacji pasm. Mogą pozytywnie wpływać na odżywienie skóry głowy, a także poprawiać kondycję kosmyków. Warto dopasować składniki, a także rodzaj maski do Twoich indywidualnych potrzeb i wybrać to, co najlepiej będzie Ci służyło.