Piękne włosy kojarzą nam się najczęściej z grubymi, lśniącymi i gęstymi puklami w intensywnym kolorze. Taki rezultat to rezultat to czasami zasługa genów, a jeszcze częściej świadomej i systematycznej pielęgnacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby mieć piękne włosy, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Przedstawiamy w nim 20 praktycznych wskazówek.
Piękne włosy dla wielu osób znaczą coś innego. Niektórzy marzą o kręconych puklach, podczas gdy inni preferują proste. Wielu jest także zwolenników jasnych kosmyków, a kolejna grupa woli zaś te ciemne. Niezależnie od upodobań cechą wspólną pięknych włosów jest ich zdrowy wygląd i doskonała kondycja. Aby uzyskać taki efekt podczas pielęgnacji pasm zastosuj poniższe wskazówki.
REKLAMA
1. Zachowaj równowagę PEH
W swojej pielęgnacji pamiętaj o dostarczaniu włosom odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów. Częstotliwość pielęgnacji poszczególnymi składnikami powinna być dopasowana do porowatości kosmyków i ich typu. Te lśniące i gładkie będą potrzebowały nieco mniej protein niż te przesuszone, zniszczone i często rozjaśniane, które wymagają odbudowy ubytków w ich strukturze. Pamiętaj, aby podczas jednej sesji pielęgnacyjnej nie łączyć ze sobą protein i humektantów. Można natomiast po zastosowaniu każdego z tych składników oddzielnie, domknąć je emolientami, które pomogą zatrzymać wartościowe składniki w strukturze pasm.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak dbać o końcówki włosów?
2. Wybierz odpowiednią szczotkę do włosów
Nie każdy produkt do czesania włosów będzie im służył. Niektóre mogą je szarpać, rwać, a także osłabiać ich kondycję. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na włosie, w jakie wyposażona została szczotka i wybrać te naturalne. Doskonale sprawdzają się tutaj szczotki z włosiem dzika, które nie niszczą pasm, są dla nich delikatne, a także nadają kosmykom blask.
3. Myj włosy letnią wodą, a płucz chłodną
To pomoże zachować ich dobrą kondycję na długi czas. Pozwoli także domknąć łuski włosów, wygładzając ich powierzchnię. Ta technika wzmocni także kosmyki, przeciwdziałając ich niszczeniu. Pamiętaj, że włosy nie lubią gorącej wody.
4. Sięgaj po produkty nabłyszczające
Zapewnią one włosom dodatkową porcję blasku i pomogą zbudować zdrowy wygląd. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju drogocenne olejki nabłyszczające, które otulają pasma powłoką ochronną i wygładzają, a także nabłyszczacze w sprayu, którymi warto spryskać włosy po ich umyciu oraz wysuszeniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadawanie włosom blasku
5. Stosuj delikatne szampony
Produkty oczyszczające zawierające silne detergenty mogą prowadzić do osłabienia struktury pasm. Sięgaj po nie tylko wtedy, kiedy chcesz pozbyć się nadbudowy z włosów. Na co dzień stosuj szampony o delikatnych formułach, pełne naturalnych składników, które zapewnią delikatne oczyszczenie i przygotują pasma na kolejne etapy pielęgnacji.

6. Zawsze pamiętaj o masce lub odżywce
Po każdym oczyszczaniu kosmyków pamiętaj, aby zastosować wysokiej jakości maski lub odżywki. Sięgaj po sprawdzone, profesjonalne produkty, które zapewnią Ci oczekiwane rezultaty. Działanie produktu dopasuj zawsze do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na mocniejszej regeneracji, to pozostaw produkt na włosach na ok. 20 minut i dopiero po tym czasie zmyj go z włosów.
7. Ogranicz stosowanie urządzeń do stylizacji
Wysokie temperatury mogą znacznie osłabiać kondycję pasm, powodować rozdwajanie się końcówek, a także przesuszenie. Z tego powodu możliwie najrzadziej stosuj prostownicę, lokówkę czy suszarkę. Jeśli masz taką możliwość wybieraj urządzenia z funkcją jonizacji. W suszarce uruchamiaj także chłodny bądź letni nawiew.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zamykanie łusek włosów
8. Co zrobić żeby mieć piękne włosy? Pamiętaj o termoochronie
Zawsze przed suszeniem bądź stylizacją włosów równomiernie nanieś na nie produkt termoochronny, który zabezpieczy je przed działaniem wysokich temperatur. Taki kosmetyk jest niezbędny, jeśli zależy Ci na dobrej kondycji włosów. Produkty termoochronne zabezpieczają pasma przed działaniem wysokich temperatur sięgających nawet 210 st. Celsjusza.
9. Chroń pasma przed promieniowaniem UV
Zawsze przed wyjściem na słońce – szczególnie w sezonie wakacyjnym – nanieś na włosy produkt zawierający w swoim składzie filtr UV. Stworzy on na kosmykach barierę ochronną zabezpieczającą je przed przesuszeniem, a także blaknięciem koloru.
10. Regularnie przeprowadzaj olejowanie włosów
Olejowanie włosów może doskonale poprawić ich kondycję. Wybrany produkt można pozostawić na kosmykach już na godzinę, a jeśli możesz sobie na to pozwolić – także na całą noc. Pamiętaj, aby dopasować rodzaj oleju do typu porowatości kosmyków.
- I tak włosy niskoporowate (ta najgrubsze i najgładsze) lubią: masło shea, masło mango, masło kakaowe, olej lniany, rycynowy, kokosowy, babassu i palmowy.
- Włosy średnioporowate lubią w szczególności: oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, z awokado, arganowy oraz ze słodkich migdałów.
- Włosy wysokoporowate (te najbardziej zniszczone, potrzebujące regeneracji, nawilżenia i odbudowy, z tendencją do puszenia) lubią oleje: kukurydziany, bawełniany, wiesiołkowy, ze słodkich migdałów i z pestek winogron.

11. Pamiętaj o zakwaszaniu
Zakwaszanie włosów – zarówno naturalnymi produktami, jak i profesjonalnymi kosmetykami – może pozytywnie wpłynąć na kondycję włosów. Co ciekawe, naturalne pH kosmyków jest kwaśne, a nie zasadowe – jak większość oferowanych produktów do pielęgnacji pasm. Z tego powodu warto raz na jakiś czas zakwasić włosy, aby domknąć ich łuski, przywrócić im równowagę, dodać blasku i zapewnić cudowną gładkość.
Aby zakwasić włosy możesz zastosować specjalne szampony, maski lub odżywki lub przygotować płukankę z octem. W drugim sposobie wystarczy do jednego litra wody dodać dwie łyżki octu i taką mieszanką opłukać kosmyki na sam koniec oczyszczania. Po chwili należy ponownie opłukać włosy chłodną wodą, aby zmyć nadmiar octu z włosów i zmniejszyć intensywność jego zapachu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego warto wykonywać peeling głowy?
12. Laminowanie zapewni dodatkową porcję blasku
Domowe laminowanie kosmyków za pomocą żelatyny bądź galaretki pomoże uzupełnić ubytki protein we włosach, nada im blask, a także przyjemnie je wygładzi. Jego niewątpliwą zaletą jest także niski koszt zabiegu – aby uzyskać efekt pięknych, sypkich i lśniących włosów, wystarczą Ci zaledwie… 2 zł!
Aby przeprowadzić laminowanie żelatyną, do miski wsyp jedną łyżeczkę proszku i dodaj trzy łyżki gorącej wody. Dokładnie wymieszaj, a w razie potrzeby – jeśli roztwór będzie zbyt gęsty – dodaj jeszcze odrobinę wody. Po ostygnięciu dodaj także łyżkę maski lub odżywki. Taki roztwór nanieś równomiernie na dokładnie oczyszczone kosmyki. Włosy owiń folią, a po 30 minutach umyj je ponownie szamponem. Na koniec nanieś odżywkę i spłucz dokładnie pasma.

13. Regularnie odwiedzaj fryzjera
Ekspert pomoże Ci ocenić kondycję włosów, a także dopasować do ich potrzeb indywidualny plan pielęgnacji. Dodatkowo podczas takiej wizyty możesz również podciąć końcówki. Dbanie o nie wpływa na wygląd i zdrowie całych włosów. Z tego powodu odwiedzanie fryzjera raz na miesiąc jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem.
14. Dbaj o nawodnienie organizmu
Z wiekiem ilość wody w naszym ciele znacznie spada. Z tego powodu warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać około osiem szklanek płynów dziennie (dokładna ilość uzależniona jest od płci, wieku, a także prowadzonego trybu życia). Pozwoli to zadbać o kondycję ciała, a także doskonały wygląd skóry i włosów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest efekt Rich Girl Hair?
15. Zrezygnuj z używek
Nie ma nic gorszego dla wyglądu włosów niż palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu. Przez stosowanie używek kondycja pasm znacznie się osłabia, stają się one matowe, słabsze i bardziej podatne na zniszczenia. Mogą także nadmiernie wypadać. Z tego powodu odstaw wszelkie używki, a włosy odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.
16. Postaw na bogatą w składniki odżywcze dietę
Jest to kolejna metoda dbania o włosy od wewnątrz. Bogata w warzywa, owoce i zdrowe kwasy tłuszczowe dieta pozytywnie wpływa na kondycję pasm. Unikaj także przetworzonego jedzenia, nadmiaru soli czy białego cukru. Pamiętaj, że zdrowy wygląd włosów, a także ich gęstość zaczynają się od wewnątrz.

17. Regularnie wykonuj peeling głowy
Oczyszczanie skóry głowy z nadmiaru sebum, martwego naskórka, a także zanieczyszczeń, pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Umożliwia łatwiejszy wzrost nowych włosów, a także przygotowuje skórę na przyjęcie składników odżywczych, które dobroczynnie wpłyną na cebulki.
18. Stosuj wcierki do włosów
Dostarczą one cebulkom różnych składników odżywczych, a także pobudzą je do wzrostu. Mogą także pozytywnie wpłynąć na gęstość włosów, a także znacznie poprawić ich kondycję. Możesz zastosować zarówno gotowe produkty profesjonalnych marek fryzjerskich, jak i przygotować wcierki z produktów, które znajdziesz w domu. Na porost włosów pozytywnie wpływają wywary z różnych ziół i roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii, łopianu czy mięty pieprzowej, a także: żółtko z jajka, olej rycynowy, arganowy, czy amla.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda Kitty Cut?
19. Nie ściskaj zbyt mocne włosów
Włosy nie lubią mocnego związywania i zbyt mocnych gumek. Nie powinno się tego robić szczególnie na noc – związując kosmyki w koczek na czubku głowy. Podczas snu włosy mogą bowiem zostać powyrywane lub uszkodzone.
20. Zabezpieczaj włosy na co dzień
Włosy narażone są na powstawanie uszkodzeń, przesuszenia, a także rozdwajanie końcówek każdego dnia. Atakowane są także przez negatywne czynniki środowiskowe jak zanieczyszczenie powietrza. Z tego powodu warto stosować kosmetyki, które ochronią pasma i zapewnia im odpowiednią pielęgnację. Warto stosować różnego rodzaju mgiełki, olejki i serum – np. na rozdwajające się końcówki, o działaniu nawilżającym czy regenerującym.

Piękne i zdrowe włosy to efekt regularnych wysiłków i dopasowania metod pielęgnacji do indywidualnych potrzeb. Zanim opracujesz swój plan działania, na początku poznaj swoje włosy, sprawdź, co im służy, a także wyeliminuj wszystkie szkodliwe nawyki. W przeciągu kilku miesięcy Twoje włosy odwdzięczą Ci się piękniejszym i zdrowszym wyglądem.