Dzięki temu, że metoda koloryzacji włosów zwana balejażem jest nieustannie udoskonalana, cieszy się ona niesłabnącą popularnością na przestrzeni wielu lat. Większość osób, w szczególności kobiet, doskonale kojarzy tę technikę, a także efekty, jakie gwarantuje. Istnieje jednak także francuska odmiana balejażu, która nieco różni się rezultatami koloryzacyjnymi od wersji tradycyjnej. Jakie są charakterystyczne cechy obu odsłon balejażu, co je łączy, a także jakie są dzielące je różnice?
Nazwa balejaż (lub baleyage) wywodzi się z francuskiego słowa „balaie”, które oznacza… zamiatanie! Technika ta zaczęła być wykorzystywana we Francji już w latach 90. XX wieku. Balejaż, niezależnie od jego rodzaju, pozwala na uzyskanie na włosach pięknych refleksów, a także nadanie puklom wielowymiarowości. Kuszące pasma tworzy się nanosząc na włosy produkty do koloryzacji w różnych, przy czym zbliżonych do siebie odcieniach. Balejaż gwarantuje kontrast między pasmami włosów o jeden lub kilka tonów – w zależności od preferencji klienta.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Koloryzacja Air Touch – czym jest?
Koloryzację wykonuje się na całej długości włosów lub wyłącznie na ich końcach. Możliwe jest też farbowanie pukli u nasady. Wykonując balejaż można wykorzystać jeden lub kilka odcieni farby (w tym wypadku stosuje się jeden bazowy kolor i pozostałe rozjaśniające). Tę metodę farbowania można wykonywać na każdego rodzaju włosach, niezależnie od ich długości, rodzaju, a także wyjściowego koloru – sprawdza się bowiem zarówno na pasmach blond, jak i zdecydowanie ciemniejszych. Balejaż można wykonywać tworząc zarówno chłodne pasemka, jak i piękne, ciepłe miodowe odcienie.

Do kogo pasuje balejaż?
Jeśli zastanawiasz się z jakim typem urody balejaż sprawdzi się najlepiej, to mamy odpowiedź, która z pewnością Cię zadowoli – otóż ta metoda koloryzacji jest bardzo uniwersalna i pasuje praktycznie do każdego! Dzięki niej można skutecznie odjąć lat i rozświetlić twarz.
Jakie są zalety balejażu?
Za tą metodą koloryzacji przemawia jej wiele zalet. Co gwarantuje?
- Optycznie zwiększa gęstość i objętość włosów
- Ożywia fryzurę
- Odejmuje lat
- Rozpromienia twarz
- Wydobywa i podkreśla kobiecość
- Jest wspaniałym dopełnieniem makijażu
- Ta metoda koloryzacji nie ingeruje w wysokim stopniu w strukturę włosów
- Pasuje do każdego odcienia karnacji, urody i kształtu twarzy
- Tworzy wielowymiarową fryzurę
- Nadaje lekkość
- Pozwala na podkreślenie urody bez radykalnej zmiany wyglądu
- Przy tradycyjnym balejażu efekt jest zdecydowany i wyrazisty, podczas gdy przy wykonaniu balejażu francuskiego – bardziej subtelny i naturalny
PRZECZYTAJ TAKŻE: Popularne triki fryzjerów
Wykonanie balejażu – krok po kroku
Jak wykonuje się balejaż? Pierwszym krokiem jest umycie i osuszenie włosów. Następnie wybiera się pasma, które pokrywa się farbą. Nanosi się ją najczęściej za pomocą grzebienia lub specjalnego pędzla. Pofarbowane włosy zawija się następnie w folię fryzjerską. Długość trzymania środka koloryzacyjnego na włosach uzależniona jest od: pożądanego efektu, wyjściowego koloru, a także rodzaju i struktury włosów. Po umyciu i spłukaniu włosów nanosi się na nie najczęściej środek niwelujący żółte refleksy, a także kosmetyki pielęgnacyjne.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty koloryzacji najlepiej jest oddać swoje włosy w ręce profesjonalisty, żeby mieć pewność, że metamorfoza pukli będzie przeprowadzona na najwyższym poziomie. Warto wybrać sprawdzony salon fryzjerski, który cieszy się doskonałymi opiniami w internecie. Zdecydowanie nie jest to metoda, którą powinniśmy wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu, ponieważ efekty mogą okazać się – delikatnie mówiąc – niezadowalające.
Balejaż tradycyjny i francuski – podobieństwa i różnice
Balejaż francuski jest zdecydowanie bardziej naturalnym rozwiązaniem niż jego starszy brat – czyli tradycyjny balejaż. Nie ma tu tak wyraźnych odcięć między pasmami i wyraźnych przejść kolorystycznych. Wykonanie balejażu francuskiego wymaga wysokich umiejętności i doskonałej precyzji, a także wyczucia. Powstanie tej techniki to efekt dążenia ekspertów do perfekcji w koloryzacji włosów i uzyskania doskonałych rezultatów. Balejaż francuski gwarantuje rezultat pukli muśniętych promieniami słońca. W tej metodzie wykorzystuje się delikatne pasemka tworzące efekt subtelnych refleksów. Nadaje ona włosom zupełnie nowy wymiar, a także kuszący blask. Włosy po koloryzacji balejażem francuskim potrafią dodać uroku i dodać młodzieńczego blasku.
Różnice między balejażem i innymi metodami koloryzacji
Różnica między balejażem i popularnymi pasemkami polega przede wszystkim na tym, że w tej pierwszej metodzie efekt odcięcia jest zdecydowanie mniejszy i delikatniejszy, a włosy – rozjaśnione. W drugim przypadku pukle można przyciemniać wybierając odcienie ciemniejsze od bazowego koloru. W balejażu brakuje mało estetycznych odcięć kolorystycznych między pasmami. Jest to także zdecydowanie delikatniejsza technika od popularnej koloryzacji ombre.
W balejażu wykorzystuje się także często wiele różnych odcieni farb. Jest to jednak koloryzacja, której efekty są zdecydowanie bardziej wyraziste niż przy np. refleksach, które są z kolei bardzo miękkie i delikatne.
Ile kosztuje wykonanie balejażu?
Koszt wykonania balejażu uzależniony jest od rodzaju i długości włosów, rezultatu, jaki chcemy uzyskać, salonu fryzjerskiego, doświadczenia eksperta, a także kosmetyków, które specjalista stosuje podczas koloryzacji. Ceny są różne i wahają się w granicach: od 300 do 800 zł. Koszt może zwiększyć ewentualna stylizacja, a także regeneracja po farbowaniu.

Czy balejaż niszczy włosy?
To, w jakiej kondycji będą włosy po koloryzacji metodą balejażu, a także czy ich struktura zostanie zniszczona lub osłabiona, zależy od wielu czynników. Najważniejszym są oczywiście umiejętności fryzjera. Doświadczony ekspert nie dopuści do sytuacji, w której klient wychodzi z salonu ze zniszczonymi pasmami, zamiast cieszyć się piękną, nową fryzurą. Dodatkowymi istotnymi czynnikami są struktura włosów, ich porowatość, czas trzymania produktu koloryzującego, a także rodzaj wykorzystanych kosmetyków. Balejaż nie jest z założenia, ani intensywną, ani agresywną formą koloryzacji włosów.
Ze względu na to, że podczas wykonywania balejażu rozjaśnia się włosy warto wykonywać tego typu koloryzację nie częściej niż raz na dwa miesiące. Oczywiście używanie profesjonalnych kosmetyków zmniejsza ryzyko niszczenia struktury pasm. Warto jednak zachować pewną ostrożność i podejść do koloryzacji, jak do wszystkiego w życiu – z wyczuciem i umiarem.
Kiedy nie powinno wykonywać się balejażu?
Zdecydowanym przeciwskazaniem do wykonywania balejażu jest osłabiona kondycja włosów. Jeśli Twoje pukle są zniszczone, suche i matowe, mają tendencję do rozdwajania się końcówek i wypadania – wówczas porozmawiaj o ewentualnej koloryzacji z ekspertem, który podpowie Ci, czy balejaż jest dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Czy balejaż wyszedł już z mody?
Zdecydowanie nie! Co prawda na przestrzeni lat zmieniły się techniki koloryzacji, a także wykorzystywane odcienie, ale metoda ta jest codziennie wykorzystywana w wielu salonach fryzjerskich na całym świecie.
Jak pielęgnować włosy po wykonaniu balejażu?
Aby cieszyć się rewelacyjnymi efektami koloryzacji i zachować głębię odcienia przez długi czas warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki, które zapobiegną wypłukiwaniu farby i wzmocnią pożądany efekt. Warto sięgnąć zarówno po produkty do koloryzacji, jak i te silnie regenerujące, które pomogą włosom zachować dobrą kondycję mimo poddaniu uch farbowaniu. Jeśli chodzi o szampony, warto wybierać te do włosów farbowanych, które zapobiegną wypłukiwaniu się pigmentu z pasm. Specjalne odżywki i maski nadadzą puklom miękkość i blask, a także pozwolą zatrzymać kolor. Specjalne olejki i sera dodadzą dodatkowo włosom kuszącego połysku i zdrowego wyglądu. Jeśli natomiast chcesz przedłużyć trwałość koloru, sięgnij po specjalne tonery, które są doskonałymi produktami do stosowania między farbowaniami.
Szeroką ofertę najwyższej jakości profesjonalnych produktów do włosów znajdziesz w hurtowni fryzjerskiej Trena.pl. U nas zarówno wyposażysz salon fryzjerski w najwyższej jakości kosmetyki do pielęgnacji włosów, które z powodzeniem można stosować także w domowym zaciszu,