Perfekcyjna aplikacja podkładu to podstawa makijażu. Nawet najlepiej wykonane konturowanie twarzy lub perfekcyjnie zblendowane cienie nie będą dobrze wyglądały bez odpowiednio przygotowanej cery. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór podkładu i sposobu jego nakładania. Pędzel czy gąbka do makijażu? Jak dobrze zaaplikować podkład? Podpowiadamy!
Zacznijmy od podstaw
Warto zapamiętać, że w dziedzinie makijażu nie ma uniwersalnych zasad – różne kosmetyki inaczej się sprawdzają na różnych typach cery. Nie inaczej jest z wyborem podkładu i sposobu jego aplikacji. Dlatego od początku makijażowej przygody warto wypracować sobie swoją metodę i modyfikować ją wraz z pojawieniem się na rynku nowych kosmetyków i akcesoriów.
Kupując podkład należy sprawdzić nie tylko jego kolor. Warto skupić się również na innych właściwościach, które powinny być dostosowane do rodzaju cery i potrzeb użytkownika. Można wybierać pośród podkładów: matujących (do cery przetłuszczającej się), o mocnym kryciu (dla osób z problemami skórnymi), lekkie podkłady rozświetlające (nadające się do suchej cery) lub kremy BB o lekkim kryciu, które pomagają ujednolicić odcień skóry, ale nie ukrywają większych niedoskonałości.
Metodę aplikacji należy dostosować do indywidualnych preferencji i rodzaju podkładu. Są kosmetyki, które najlepiej wyglądają nałożone pędzlem, do innych lepiej sprawdzi się gąbka do makijażu, a niektóre wolą być aplikowane palcami. Bez względu na to jaki podkład kupujemy i jak go aplikujemy – efekt zawsze powinien być taki sam. Dobrze nałożony fluid nie robi plam i nie odcina się, a cera wygląda świetliście i zdrowo.
Przed aplikacją
Przed aplikacją podkładu skóra powinna być odpowiednio przygotowana. Dobra pielęgnacja zapewnia nie tylko satysfakcjonujący efekt wizualny, ale także przedłuża utrzymywanie się fluidu i zapewnia komfortowe noszenie go tak długo jak potrzeba.
Przed rozpoczęciem makijażu skóra twarzy powinna być dokładnie oczyszczona. Na nią zawsze nakładamy krem nawilżający. Nawet posiadaczki tłustej i mieszanej cery nie powinny pominąć tego kroku – dzięki temu skóra nie będzie wydzielała zbyt dużo sebum, które jest wrogiem trwałości kosmetyków.
W zależności od potrzeb lub upodobań można zastosować bazę pod podkład. Może to być baza matująca, baza wypełniająca pory lub rozświetlająca. Ta ostatnia dobrze spisuje się na suchej skórze lub na skórze normalnej w połączeniu z mocno matującym, długotrwałym podkładem – taki zabieg zapewni modny ostatnio, naturalnie wyglądający „glow”.
Aplikacja podkładu gąbką
Aplikacja podkładu gąbką do makijażu nie jest skomplikowana i właściwie odbywa się intuicyjnie. Na przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład (palcami lub pędzlem języczkowym) i zaczynamy równomierne stemplowanie, czyli wtłaczanie podkładu w skórę. Do tego służy dolna, szeroka lub boczna strona gąbki. Spiczasta końcówka pomaga zaaplikować podkład w trudnodostępnych miejscach – na przykład przy skrzydełkach nosa lub w liniach uśmiechu.
Gąbka do makijażu, a właściwie aplikacja z jej użyciem przedłuża trwałość podkładu i pomaga w prosty sposób wyrównać strukturę skóry.
Jak aplikować podkład pędzlem?
Aplikacja podkładu pędzlem jest doskonała dla osób, które potrzebują większego krycia lub po prostu praca pędzlem jest dla nich wygodniejsza. Wybierając pędzel do aplikacji podkładu należy zwrócić uwagę na jego włosie – najlepiej spisuje się wysokojakościowe, syntetyczne – czyli takie, które nie pochłania podkładu i łatwo je wyczyścić.
Jeśli chodzi o kształt, tu wybór jest duży, ale uzależniony od indywidualnych preferencji. Dużą popularnością cieszą się pędzle typu flat top – na przykład ilū 101 Flat Top Kabuki Brush lub pędzle ze ściętym włosiem – LUSSONI PRO 142 Angled Foundation Brush
Aplikacja podkładu pędzlem wygląda nieco inaczej niż gąbką – pędzlem jednocześnie stemplujemy i wmasowujemy kosmetyk dla równomiernego krycia. Pasujące hasła: nakładanie podkładu pędzlem, nakładanie podkładu palcami, jak nakładać podkład, sposoby nakładania podkładu, sposoby aplikacji podkładu, jak uniknąć efektu maski.